Advert
Advert

Havada Kaos

Atlas Global Havayolları’nın KKTC’ye yaptığı haftalık 32 seferi 24’e düşürmesi havacılık ve hava taşımacılığı sektörünü ciddi etkileyecek. Hem seyahat acenteleri hem de vatandaşlar bilet fiyatları konusunda endişeli

Advert

Havada Kaos

32’DEN 24’E DÜŞTÜ: Atlas Global Havayolları’nın 32 olan karşılıklı sefer sayısını 24’e düşürmesi gerek hava ulaşımı gerekse turizm sektörüne balta vuracak. 25 Nisan itibarı ile Atlas Global’in Rusya pazarına ağırlık vermeyi gerekçe göstererek atacağı adım ciddi kaosa neden olacak

FİYATLAR DAHA DA YÜKSELECEK: Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Erkan Kilim, Atlas Global’in bu kararının ardından KKTC’de artan öğrenci ve iş insanı nüfusuyla hava yolu ulaşımının zaten yetersiz olduğunu kaydederek bilet fiyatlarının daha da yükseleceğini söyledi

“OTEL REZERVASYONLARINDA İPTALLER OLDU” Havadis’in ulaştığı bazı seyahat acenteleri, Atlas Global’in 25 Nisan sonrasında sefer sayılarını azaltması nedeniyle bazı otel rezervasyonlarında iptaller ve tarih değişiklikleri yaşandığını söyledi

NASIL OLACAK?: 25 Nisan sonrası Atlas Global Havayolları İstanbul Atatürk Havalimanı- Ercan Havalimanı uçuşları haftada 14 karşılıklı sefer, İzmir Adnan Menderes Havalimanı- Ercan Havalimanı uçuşları haftada 4 karşılıklı sefer ve Adana Şakir Paşa Havalimanı-Ercan Havalimanı uçuşları haftada 3 karşılıklı sefer olarak devam edecek

Atlas Global şirketinin KKTC uçuşlarında azalmaya gidişi hava ulaşımını ciddi şekilde etkilyecek. 25 Nisan tarihi itibarı ile Atlas Global Havayolları’nın sefer sayısının azalacağının açıklanması turizm ve hava ulaşım sektöründe kaosa neden oldu.

Atlas Global şirketinin çeşitli operasyonel nedenlerden ötürü haftalık 32 olan sefer sayısını haftalık 24’e düşüreceğini ve 25 Nisan 2018 itibariyle de yeni tarife saatlerini uygulamaya koyacağını açıklamasıyla hem bakanlık hem de seyahat acenteleri kara karar düşünmeye başladı. Zaten talebin çok olduğu sektörde yaz girişi böyle bir uygulamaya gidilecek olması ciddi sıkıntılara neden olacak.

Tarife değişikliklerinden ötürü herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için gerekli çalışmalar yapıldığını açıklayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan “Bu duruma ek olarak oluşabilecek kapasite sıkıntılarını aşmak adına ülkemize uçuş gerçekleştiren diğer şirketler nezdinde frekans artırım taleplerimiz tamamlanıp şirketlere iletilmiştir” denildi.

Tümden iptal edilmedi
Atlas Global Havayolları, 25 Nisan’dan itibaren KKTC seferlerinde değişikliğe gidiyor. Atlasglobal KKTC ofisi yetkilisi, sefer iptali olmadığını, belli günlerde değişikliğe gidileceğini ve daha geniş açıklamanın gün içinde Kurumsal İletişim Başkanlığı’nca yapılacağını söyledi.

Seyahat acentelere mesaj gitti
Atlas Global’den dün saat 17.42’de acentelerin bilgisayar sistemlerine düşen mesajda, “ikinci bir bildirime kadar 25 Nisan’dan itibaren İstanbul, Adana ve İzmir ile Ercan arasındaki karşılıklı seferlerin iptal edildiği” belirtildi. Atlas Global’den 25 Nisan ve sonrası için biletini alan yolculara da telefon mesajları gönderilerek uçuşlarının iptal edildiği bildirildi.

Seyahat acenteleri endişeli
Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Erkan Kilim, Atlasglobal’in kararını acentelere iletilen mesajlarla öğrendiklerini ve detayları öğrenmek için görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Kilim, mesajdaki bilginin, turizme ve ulaşıma çok ciddi olumsuz etkileri olacağı kaygısını ifade ederek şirketten yeni bir açıklama beklediklerini kaydetti.

KKTC’de artan öğrenci ve iş insanı nüfusuyla hava yolu ulaşımının zaten yetersiz olduğuna ve sıkıntılar yaşadıklarına işaret eden Kilim, bilet fiyatlarının daha da yükseleceğini ve makro ekonominin de olumsuz etkileneceğini belirtti.

atlas
“Otel rezervasyonlarında iptaller oldu”
Kilim, haberin duyulmasıyla otel rezervasyonlarında iptallere gidildiğini, bunun sektör için kötü olduğunu anlattı.
Özel ve devlet ortaklığında bir havayolu şirketi kurulmasının zaruri olduğunu ifade ede KITSAB Başkanı Kilim, çok dikkatli ve profesyonel davranılarak bunun başarılabileceğini söyledi.
Kilim, yapılması gerekenin KKTC’de Devlet- Özel iştirakıyla yeni bir havayolu şirketinin kurulması olduğunu da kaydetti.

Ataoğlu: THY ile açığı kapatmaya çalışacağız
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da konuyla ilgili BRT’ye yaptığı açıklamada, ilgili havayolu şirketinin tarife değişikliği gerekçesiyle bu kararı aldığını söyledi.

Ataoğlu, haberin dün öğleden sonra duyurulmasının ardından kendisinin de derhal THY ile temasa geçtiğini ve olası açıkları kapatmak amacıyla Ercan uçuşlarını artırması talebinde bulunduğunu açıkladı.

Bakan Ataoğlu, bundan sonraki süreçte milli bir havayolu kurulmasının kaçınılmaz olduğunu da ifade etti.

Atlas’tan açıklama geldi
Atlas Global Havayolları önceki akşam başlayan ve KKTC seferlerinin iptal edildiği ile ilgili bilgi üzerine açıklama yaptı.

Atlas Global Havayolları “Bugün kamuoyuna yansıyan haberlerde Atlasglobal’in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti operasyonlarını durdurduğuna dair bir iddia yer almıştır. Ancak Atlasglobal Havayolları olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti operasyonlarımızla ilgili böyle bir karar aldığımız bilgisi doğru değildir.

25 Nisan sonrası uçuşlarımızda yaz dönemi nedeniyle tarifesel değişiklikler söz konusudur. 25 Nisan itibariyle İstanbul Atatürk Havalimanı – KKTC Ercan Havalimanı uçuşları haftada 14 frekans, İzmir Adnan Menderes Havalimanı –KKTC Ercan Havalimanı uçuşları haftada 4 frekans ve Adana Şakir Paşa Havalimanı –KKTC Ercan Havalimanı uçuşları haftada 3 frekans olarak devam edilecektir. Dolayısıyla hatların durdurulması söz konusu değildir.”

“Çağrı merkezlerinden bilgi alınmalı”
Atlasglobal Havayolu Şirketi iptal edilen seferlerle ilgili müşterilerin Atlasglobal Çağrı Merkezi’ne ulaşarak bilgi alması gerektiğini belirtti

İptal edilen seferlerin gün içerisinde başka bir Atlasglobal seferine aktarılacağı veya müşterinin isteğine göre başka bir gündeki bir sefere aktarılacağını belirten yetkililer, seferi iptal edilen müşterilere isteği üzerine para iadesi yapılmasının da mümkün olacağını söyledi.

Atlasglobal Havayolu Şirketi internet sitesi üzerinden alışveriş yapan kişilerin de 0850 222 0000 numaralı çağrı merkezinden bilgi alması gerektiği belirtildi.

Seyahat acentesi aracılığıyla alınan bilet ve sefer bilgileri için acentelerden bilgi alınması gerektiği ifade edilirken, Atlasglobal internet sitesi dışında başka bir site üzerinden alınan biletlerin iptali durumunda ilgili firmanın çağrı merkezine başvurulabileceği kaydedildi.

Atakan: Çekilme değil azaltma var
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, yapılan görüşmelerde atlas jetin çekilme gibi bir durumu olmadığını sadece seferlerini azalttığı bilgisini aldıklarını vurguladı.

Doğacak boşluk için ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Atakan, farklı destinasyonlarla çeşitli frekans artırımları yapmak için Perşembe günü Ankara’da muadil bakan ile görüşme yapacaklarını kaydetti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Az önce imzalandı, hayırlı olsun
Az önce imzalandı, hayırlı olsun
Çavuşoğlu ile Katrugalos'tan kritik açıklamalar!
Çavuşoğlu ile Katrugalos'tan kritik açıklamalar!