Advert
Advert

Fuhuşa mühür

Yüksek İdare Mahkemesi oybirliğiyle aldığı kararda gece kulüplerinde seks işçiliği yapıldığını tespit etti. Mahkeme Lefkoşa Belediyesi’nin mühürlediği 3 gece kulübünden birinin ara emri başvurusunu görüşerek karara bağladı

Advert

Fuhuşa mühür

KAPALI KALACAK:  Yüksek İdare Mahkemesi’nin verdiği karar gereği, mühürlenen gece kulübü kapalı kalacak. Mahkeme aynı zamanda gece kulübünün arkasındaki yatı evlerinin de mühürlü kalmasını onayladı. Aynı konumda olan ve benzer başvuru yapan diğer iki gece kulübünün başvurusuna ilişkin karar ileriki tarihe kaldı

 KONSOMATRİSLİK DEĞİL: King Night Club’a ilişkin kararda, yargıçlar farklı gerekçelerle ancak oybirliğiyle karar üretti. Kararda, gece kulübünde konsomatrislik değil seks işçiliği yapıldığı bulgusunun yanı sıra, kadınların çalıştıkları yerde yatmalarının yasaya aykırı olduğu, söz konusu işyerinin izinsiz olduğu da vurgulandı

 BU KARAR BİR İLK:  Lefkoşa Türk belediyesi Başkanı Harmancı, Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararının seks işçiliğine bulgu yapması açısından KKTC’de bir ilk olduğunu kaydetti.  Harmancı: Mahkemede ortaya koyduğumuz deliler ve dinlettiğimiz hastane doktoru bu kararın verilmesinde etkili oldu

 

Devrim DEMİR

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) sınırları içerisinde bulunan ve 22 Şubat’ta işletme izinleri olmadığı gerekçesiyle mühürlenerek, faaliyetleri durdurulan gece kulüplerinin ‘ara emri’ talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) başvurusu dün Yüksek İdare Mahkemesi heyeti tarafından reddedildi.

Başkan Gülden Çiftçioğlu ve Yargıçlar Tanju Öncül ve Beril Çağdal’dan oluşan Yüksek İdare Mahkemesinin farklı gerekçeler olsa da oy birliği ile yapılan ara emri başvurusunu reddettiler.

Mahkeme ayrıca dava masraflarını da davacıların ödemesine emir verdi.

gece-klübü
Av. Hüseyin Malyalı: Mahkeme ‘Seks işçiliğine’ bulgu yaptı
Lefkoşa Türk Belediyesi’nin  avukatı Hüseyin Malyalı, ara emri kararını Havadis’e değerlendirdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin avukatı Hüseyin Malyalı, Yüksek İdari Mahkemesi’nde görüşülen King Night gece kulübü ara emri kararı ile ilgili Mahkeme heyetinin gece kulübünde ‘Seks işçiliği’ yapıldığına bulgu yaptığını belirtti.

Dava konusu gece kulübünün 7/2000 sayılı Belediyeler Yasası’nda izin alması gerekirken almadığını ifade eden Malyalı, Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararında sadece ‘Seks işçiliği’ değil, gece kulübünde çalışan kadınların iş yerinde yatmalarının yasaya aykırı olduğuna bulgu yaptığını söyledi.

Malyalı, üç yargıçlı okunan kararda, heyetin farklı gerekçelerle ara emri kararını ret ettiğini ifade etti.

gece-klübü
Harmancı: Seks işçiliği tespit edildi 
Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararını Havadis’e değerlendirdi.

“Gece kulüpleri çalışma izni olmadığından dolayı ve bize yapılan başvuru ile gerçekte yapılan işin farklı olduğu nedeniyle kapatmıştık” diyen Harmancı, işletme izni başvuruların gece kulübü olarak yapıldığını ancak sözkonusu yerlerde seks işçiliği yaptırıldığını belirtti.

Başkan Harmancı, Yüksek İdare Mahkemesi’nin de gece kulübünün ara emri başvurusunu reddettiği kararında gece kulüplerinde seks işçiliği yapıldığını tespit etti.

Bu bir ilk

LTB başkanı Harmancı, kararı bir ilk olarak nitelendirdi ve

“Mahkeme kararı için yoğun mücadele verildi. İlk kez KKTC’de bir mahkeme bizim sunduğumuz delilleri kabule ederek gece kulüplerinde seks işçiliği yapıldığı tespitinde bulundu. Mahkemede dinlettiğimiz hastane doktoru ve sunduğumuz deliller kararda etkili oldu” dedi.

Yasal düzenleme şart

Seks işçiliği yaptırılacaksa bunun bir yasal çerçevede olması gerektiğine vurgu yapan Harmancı, “Biz dünyanın en eski mesleği olan bu mesleğin yasal zemine çekilmesinden yanayız. Tanımı yapılsın ve işi yapmak isteyen bireylere insan hakları sağlansın” dedi.

 

Dava konusu olay nasıl olmuştu?
Lefkoşa Türk Belediyesi, belediye sınırları içerisinde bulunan Crazy Girl Night Club, King Night Club ve Fredoom isimli gece kulüplerinin 22 Şubat’ta, işletme izinleri olmadığı gerekçesiyle mühürlenerek, faaliyetlerini durdurması üzerine Gece Kulübü sahipleri mühürleme işleminin durdurulması ve belediyenin almış olduğu kararın engellenmesi için ara emri başvurusunda bulunmuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Brexit'te kritik gelişme
Brexit'te kritik gelişme
S-400'lerin Türkiye'deki ilk durağı belli oldu
S-400'lerin Türkiye'deki ilk durağı belli oldu