Advert

Yüzlerce avcı yol kapattı

Yüzlerce avcı, taleplerinin Rum İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edilmesini sağlamak üzere baskı oluşturmak maksadıyla dün yol kapatma eylemi yaptı. Avcılar “Rizoelia” dönel kavşağını trafiğe kapatarak 2 saat boyunca Lefkoşa, Ay Napa, Larnaka ve havaalanı yolunda trafiği tamamen durdurdu.

Advert

Yüzlerce avcı yol kapattı
Advert

 

Politis ve diğer gazeteler çoğunlukla birinci sayfalarından duyurdukları eylemin, “yeni kurulduğu” kaydedilen “Kıbrıslı Avcılar Partisi” tarafından dün 08.00-10.00 saatleri arasında gerçekleştirildiğine ve bu nedenle çok sayıda aracın yollarda mahsur kaldığına dikkat çekti.

Eylemin, avcıların İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis’in arabuluculuğu üzerine son bulduğunu yazan gazete “Kıbrıslı Avcılar Partisi” Basın Sözcüsü Nikolas Prodromu’nun, Bakan Petridis ile perşembe gününe kadar görüşme vaadi aldıklarını belirterek “Bakan ile perşembe gününe kadar görüşemezsek, her yeri vuracak ve Kıbrıs’ın tamamını felç edeceğiz”  tehdidinde bulunduğuna dikkat çekti.

Habere göre İçişleri Bakanlığı Genel Müdürü, bakanın geçen cuma  günü Rum Avcılar Federasyonu ile sorunlarını görüştüğünü, federasyonun, eylemci grubun tezlerini paylaşmadığını söyledi. Eylemci grubun  Nisan başlarında İçişleri Bakanlığı’na, üzerinde sadece telefon numarası bulunan  bir mektup göndererek görüşme talep ettiğini, aksi halde Rizoelia çemberini kapatmakla tehdit ettiğini de anlatan Bakanlık Genel Müdürü “herhangi bir grubun devlete şantaj yapması kabul edilemez” dedi.

Eylemci avcıların Rum yönetiminden şu 6 talebi bulunuyor: 

“Av izni ruhsatı çıkarma/yenileme için alınan paralar Av ve Yaban Hayatı Koruma Dairesi’ne değil avcılık kulüplerine yatırılsın.

Av köpeklerinin antrenmanına Ocak-Şubat döneminde Güney Kıbrıs’ın tamamında, kuluçka-yavrulama dönemi olan Mart, Nisan ve Mayıs günlerinde bazı bölgelerde ve 1 Haziran itibarıyla da Güney Kıbrıs’ın tamamında izin verilsin.

Pulya kuşlarının Flobert silahlarla avlanmasına, Nisan döneminde üveyik avına izin verilsin, kaçak av önlensin, yozlaşmış av korucuları derhal  Av ve Yaban Hayatı Koruma Dairesi’nden uzaklaştırılsın, Polis Kacak Avı Önleme birimi derhal av köpeklerinin zehirlenmesi ve çalınması olaylarının önüne geçsin.” 

avcılar yol kapatma eylem güney kıbrıs rum kesmi net haber kktc
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akacan: Kamuoyundan özür dilerim
Akacan: Kamuoyundan özür dilerim
Fırtına Karpaz’ı fena vurdu!
Fırtına Karpaz’ı fena vurdu!