Advert
Advert

4 yıl hapis yatacak

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, ehliyetsiz araba kullanarak kaza yapan ve yanındaki arkadaşının ölümüne neden olan Mehmet Karakuş aleyhindeki kararını açıkladı

Advert

4 yıl hapis yatacak

Girne-Değirmenlik Anayolu’nda 9 Temmuz tarihinde yanarak Hüsnü Buğarhan’ın  yaşamını kaybettiği trafik kazasında, ağır yanıklarla kurtulan 25 yaşındaki DD 683 plakalı araç sürücüsü Mehmet Karakuş, aleyhindeki dava karara bağlandı.

Temmuz ayından bu yana cezaevinde yargılanmayı bekleyen Karakuş, yargılandığı 6 davadan suçlu bulunarak, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu bir kişinin ölümüne sebep olmaktan” 4 yıl hapse mahkûm edildi.

Başkanlığını Fadıl Aksun’un yaptığı, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan heyetin oy birliği ile aldığı kararı mahkeme başkanı Fadıl Aksun açıkladı.

 

Buğarhan feci şekilde öldü

Mahkeme başkanı Fadıl Aksun, kazanın Temmuz ayında Girne-Değirmenlik anayolunda meydana geldiğini anımsatarak, DD 683 plakalı salon aracı ehliyetsiz kullanan sanık Mehmet Karakuş’un kazayı ağır yaralarla atlattığını, Karakuş’un aracında yolcu olarak bulunan Hüsnü Buğarhan’ın yanarak feci şekilde can verdiğini kaydetti.

 

Karakuş ehliyetsizdi

Aksun, okuduğu kararda sanık Karakuş’un ehliyetsiz olduğunu kazaya ise kendi dikkatsizliğinin sebebiyet verdiğini kaydetti. Aracı kontrolsüz bir şekilde başka bir aracın önüne geçip tıkaması sonucu kazanın yaşandığını belirten Aksun, kazada Karakuş’un kusurlu olduğuna bulgu yaptıklarını kaydetti.

 

Aksun: Trafik kazaları gün geçtikçe artış eğiliminde

Oy birliği ile alınan kararı okuyan Aksun, insan yaşamının son bulduğu trafik kazalarında bu suçların azalma yerine artış gösterdiğine dikkati çekti. 2017 yılı Mahkeme Faaliyet Raporlarına vurgu yapan Fadıl Aksun, bir yılda 20 dava dosyalandığını ifade ederek, ülkenin nüfusunu dikkatte aldıklarında bu rakamın çok yüksek olduğuna değindi.

 

“Ülkenin otoritesini hiçe saydı”

KKTC’de ehliyetsiz araç sahibi olan sanık Karakuş’un kazaya sebebiyet vererek bir kişinin ölümüne 4 kişinin ise yaralanmasına neden olduğunu ifade eden Aksun, KKTC’nin özgürlüklerin ön planda tutulduğu bir ülke olduğuna vurgu yaparak, Karakuş’un ehliyetsiz araç satın alarak ülkenin otoritesini hiçe saydığını söyledi. Aksun, Karakuş’u 4 yıl hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.

Devrim DEMİR/ Havadis

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Az önce imzalandı, hayırlı olsun
Az önce imzalandı, hayırlı olsun
Çavuşoğlu ile Katrugalos'tan kritik açıklamalar!
Çavuşoğlu ile Katrugalos'tan kritik açıklamalar!