Advert

Telekomda 146 milyar dolarlık birleşme

ABD'nin üçüncü büyük cep telefonu operatörü T-Mobile ile dördüncü operatörü Sprint'in birleşmesiyle kurulacak yeni şirketin değeri 146 milyar dolar olacak.

Advert

 Telekomda 146 milyar dolarlık birleşme
Advert

ABD'nin en büyük üçüncü cep telefonu operatörü T-Mobile ile dördüncü operatörü Sprint'in birleşme kararı aldığı açıklandı.

Her iki şirketten yapılan ortak açıklamada, Sprint'in piyasa değerinin yaklaşık 59 milyar dolar olduğu, birleşmenin ardından T-Mobile ismiyle ABD telekomünikasyon sektöründe faaliyet göstermeye devam edecek yeni firmanın da değerinin yaklaşık 146 milyar dolar olacağı belirtildi.

Açıklamada, Sprint'in geçen yılın sonu itibariyle 54,6 milyon kullanıcısının olduğu, T-Mobile'ın ise 72,6 müşterisinin olduğu bilgisine yer verildi.

Birleşmenin ardından T-Mobile'ın 5G teknolojisine odaklanacağının vurgulandığı açıklamada, şu anki T-Mobile CEO'su John Legere'nin yeni şirketin CEO'su olmaya devam edeceği kaydedildi.

YÜZDE 42'Sİ DEUTSCHE TELEKOM'UN OLACAK

Açıklamada, birleşmenin ardından oluşacak şirketin yüzde 42'sine Deutsche Telekom'un, yüzde 27'sine SoftBank'ın sahip olacağı belirtilirken, yüzde 31'inin de halka açık olacağı ifade edildi.

Uzmanlar, birleşmenin ardından oluşacak şirketin ABD'nin en büyük birinci cep telefonu operatörü Verizon ile ikinci operatörü AT&T ile daha güçlü şekilde rekabet edebileceğini kaydetti.

Ancak uzmanlar, ABD'li regülatörlerin birleşmeyi onaylamayabileceğine dikkati çekerek, ABD Adalet Bakanlığı'nın geçen yıl AT&T'nin 84,5 milyar dolara Time-Warner'ı satın alma teklifini engellediğine işaret etti.

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege ve Marmara genelinde 5.0’lıl deprem meydana geldi
Ege ve Marmara genelinde 5.0’lıl deprem meydana geldi
Yarın elektrik kesintisi var!
Yarın elektrik kesintisi var!