Advert

Milyon stg.’lik arazi ihalesiz verildi

İskele bölgesinde devlete ait olup, İskele Kaymakamlığı tarafından İskele Belediyesine kiralanan İskele Makenzi Halk Plajı yanındaki arazinin bir dönümlük bölümü, bir Bisiklet Merkezine verildi.

Advert

Milyon stg.’lik arazi ihalesiz verildi
Advert

DAÜ tarafından, Turzim Fakültesi kurulması için istenen, ancak İskele Belediyesi tarafından verilmeyen arazinin, İskele Belediye Meclisi tarafından ihalesiz olarak bir bisiklet merkezine verilmesi çeşitli yorumların yapılmasına neden oldu. 

Güvenilir bir kaynak, yaptığı açıklamada, "Makenzi Halk Plajının hemen yanında, değeri milyon Stg. İle ölçülen arazinin DAÜ’ye hayır denilmesinden sonra bir bisiklet merkezine verilmesi, hemde ihalesiz olarak verilmesi bölgede manidar karşılandı. Bu arazinin bisiklet merkezine verilmesi neden tepki topladı diye yorum yapanlar olabilir. Bence bu bisiklet merkezine daha içte bir arazi verilerek onlara daha faydalı olunabilirdi" dedi.

Ayni kaynak, "Bisiklet sporu, yüzme sporu değil. Bu nedenle hemen denizin kenarında bir arazi verilmesi hatta projesinin bile çizilmesi benim aklıma başka şeyler getiriyor. Milyon Stg. Değerinde arazi yarın bir başka kişilerin kullanımına verilirse bunu kim önleyebilir? Birde neden ihaleye çıkılmadan verildi? Bu sorunun cevabı da verilmeli. İhaleye çıkılıp birçok kişinin katılımı ile bu araziye bölgeye çok daha faydalı tesisler ortaya çıkabilirdi. Bence Sayıştay ihalesiz verilen arazi ile ilgili olarak devreye girmeli. Bu ülkenin Maliye Bakanı, ihalesiz aldığı arazi ile ilgili eleştiriliyorsa ve hesap soruluyorsa, belediyelerde bunun dışında tutulmamalı ve hesap sorulmalı" ifadesinde bulundu.

Bir başka kaynak ise sosyal medyada yaptığı paylaşımda "Bilindiği gibi daha önce Onur kamping bünyesinde bulunan arazi 2013 de İskele Belediyesi bünyesine verilmişti.Gel zaman git zaman seçim arifesinde bu arazi protokol yapılarak bir sivil toplum kuruluşuna tesis yapmak için verildi.Şimdi bunun neresi yanlış diyenleriniz vardır. Evetyanlış var. Halkın olan belediye tarafından değerlendirilmeli bence" dedi.

Ayni kaynak açıklamasına devamla, "Bisiklet veya bisiklet sevdalılarına karşı değilim. Bilakis olması gerektiğine inanan kişilerin başında gelenlerdenim. Belediyenin bünyesinde olan devlet arazilerine sadece Belediyenin güç olmasını isterim.Yeni Boğaziçi Belediyesinin olan Silver beach işletmesi nasıl ki gün geldi oradaki işletmeciye geçti gün gelecek bu tür araziler elbet işletmecilerinin veya yatırımcılarının eline geçecektir. Neden mali gücü olan bazı sermaye güçleri işletmelerini kendi arazilerinde yapmamaktadırlar o da düşündürücüdür. Anlaşılan bu seçim bazı sermaye gurupları ve halkın arasında geçecektir. Gönlüm halktan yanadır haberiniz olsun" ifadesinde bulundu.

Taner ULUTAŞ/ Detay

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akdeniz'de 4,2 büyüklüğünde deprem
Akdeniz'de 4,2 büyüklüğünde deprem
Rumlar ve CHP istemiyor diye...
Rumlar ve CHP istemiyor diye...