Advert

Postacı teminatla serbest

Lefkoşa Merkez Postanesi ayrım bölümünde çalışan ve yurt dışından gelen paketleri çaldığı tespit edilerek tutuklanan kamu görevlisi Önder Ilgın aleyhindeki soruşturma tamamlandı

Advert

Postacı teminatla serbest
Advert

Lefkoşa’da Merkez Postanesinde ayrım bölümünde kamu görevlisi olarak çalışmakta olan Önder Ilgın yurtdışından gelen paketleri çaldığı tespit edilmesi üzerine, tutuklanarak aleyhinde ek 8 gün tutukluluk emri alınmıştı.

Ilgın’ın evinde çok sayıda emare ele geçirilirken, zanlı tutukluluk süresinde polise iki ayrı ifade vererek suçlamaların bir kısmını kabul etti.

Zanlı, dün teminat talebiyle yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1 gün en yakın polis karakoluna ispati vücut etmesi ve KKTC vatandaşı 2 kefilin 100’er bin TL, 1 kefilin ise 50 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Yaklaşık iki bin kayıp eşya, bin adet mektup meydanda yok

Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Hüseyin Redif olayla ilgili bulguları aktardı.

Redif, 2017 Eylül ayı ile 30 Nisan 2018 tarihleri arasında, Lefkoşa Merkez Postahane’de memur olarak çalışmakta olan Önder Ilgın’ın bahse konu zaman diliminde Ercan Havalimanına gelen 13 ayrı sarı renk PTT posta çuvalı içerisindeki, muhtelif elektronik eşya, cep telefonu ve aksesuarları, kol saati, bijuteri ve konfeksiyon malzemesi gibi yaklaşık 2 bin ayrı parçadan oluşan tahmini, 200 bin TL değerindeki eşyayı ve bunun yanı sıra bin adet mektubu Posta Dairesi’ne ve posta sahiplerine teslim etmeyerek çaldığını belirtti.

 Ilgın iki farklı ifade verdi

Polis memuru Hüseyin Redif, mahkemeden alınan arama emri ile 30 Nisan 2018 tarihinde 18.25 – 20.00 saatleri arasında Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen arama emri gereğince zanlının Değirmenlikte evinde yapılan arama neticesinde 13 ayrı PTT çuvalı içerisindeki bahse konu eşyaların bulunup emare olarak alındığını anlattı.

Polis,  zanlı aleyhinde alınan 8 günlük tutuklama süresinde 2 farklı tarihte gönüllü ifade vererek suçlarını kısmen itiraf ettiğini ancak ifadeler mahkemeye aktardı.

 Çalıntı eşyaları Türkiye ve Kıbrıs’ta sattı

Redif, özellikle dairede mesele ile bağlantılı ve meselenin tamamen aydınlatılmasına yarayacak kritik birçok ifade alınacağını, ayıca olayın gazetede çıkmasının ardından birçok vatandaşın kayıp olan paketleri için polise başvurup şikâyetçi olduğunu belirtti.

Polis memuru Hüseyin Redif, zanlının çaldığı elektronik eşyaların bir kısmını Türkiye’de bir kısmını da KKTC’de satışını sağladığını ve bu satışlardan yaklaşık 4 bin TL para temin ettiğinin belirlendiğini söyledi.

 

Soruşturma genişletildi

Polis, soruşturmanın geniş çaplı olduğunu Ercan Havalimanı’nda yer hizmetleri veren İstanbul Handling isimli şirketten bahse konu dönemde KKTC’ye gelen postaların dökümlerinin temini için çalışma başlatıldığını ayrıca posta dairesinden alınan evraklarla karşılaştırma yapılacağını ve bu karşılaştırma neticesinde tahkikatın şekilleneceğini anlattı.

Polis memuru Hüseyin Redif, yine KKTC Posta Dairesi’ne ait Güvenlik kamera kayıtlarının incelenmeye devam ettiğini kaydetti.

Redif, zanlının bu aşamada soruşturmaya etki etme olasılığının kalmadığını belirterek KKTC vatandaşı, evli ve üç çocuk babası olan zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Devrim DEMİR/Havadis

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hatay'da 4 büyüklüğünde deprem
Hatay'da 4 büyüklüğünde deprem
Sibirya'da yağan siyah kar panik yarattı
Sibirya'da yağan siyah kar panik yarattı