Advert

Çavuşoğlu, Pompeo ile bir araya geliyor

Advert

Çavuşoğlu, Pompeo ile bir araya geliyor
Advert

Türkiye-ABD ilişkilerinde kritik gün geldi çattı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin başkenti Washington'da mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geliyor. Görüşmenin kilit konusu ise Menbiç. Tarafların, Ankara'da varılan mutabakatı anlaşmaya dönüştürmesi bekleniyor.

Türkiye ile ABD, Menbiç konusunda yaşanan krizi aşmak için oluşturdukları ortak çalışma grubunun toplantılarını tamamladı. Şimdi ise dışişleri bakanları düzeyinde anlaşmanın sağlanıp sağlanamayacağı noktasına gelindi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, ortak çalışma grubunun 25 Mayıs'ta Ankara'da yaptığı toplantının ardından Ankara-Washington hattında gerginliğe neden olan Menbiç konusunda izlenecek yol haritasının ana hatlarının belirlendiği taraflarca yapılan ortak açıklamayla duyuruldu. Ancak bu açıklama bile tarafların gerçekten anlaşıp anlaşmadıklarına ilişkin meraklı soruları bitirmedi. Öyle ki Ankara'da hükümet yetkililerince dillendirilen “Anlaşma sağlandı” mesajlarına Washington yönetiminin “Henüz anlaşma yok, görüşmeler sürüyor” yanıtıyla karşılık vermesi, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun mevkidaşı Mile Pompeo ile yapacağı görüşmeyi daha da kritik hale getirdi. Görüşmenin özellikle Suriye konusunda bir “kilometre taşı” olacağını belirten Türk Dışişleri yetkilileri, bir yol haritası üzerinde durulduğunu ancak bu haritanın bir anlaşmaya dönüşmesinde görüşmeden çıkacak kararların belirleyici olacağına dikkat çekiyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LİMON ile Faturaları Ödemek Artık Çok Kolay
LİMON ile Faturaları Ödemek Artık Çok Kolay
Münbiç’teki Patlamadan Necati Şaşmaz’ı Sorumlu Tuttu
Münbiç’teki Patlamadan Necati Şaşmaz’ı Sorumlu Tuttu