Advert

Mum ışıklı günler kapıda

KIB-TEK’in talep ettiği 4 adet elektrik santrali için ihaleye henüz gidilmemesi, bugün ihaleye gidilse bile santrallerin kurulumu da hesaplandığında bu sürenin bir buçuk yıl alacağı belirtiliyor. Bu süre zarfında mevcut kurulu gücün ülkeyi taşımayacağı ve gelecek yıl elektriksiz kalma gibi bir sorunla karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.

Advert

Mum ışıklı günler kapıda
Advert

Akademisyen Hasan Ulaş Altıok, yeni bir santral alımına henüz gidilmediğini belirterek, “yakın zamanda elektriksiz kalabiliriz” dedi. Altıok, kapasite artırımına gidilmediğini, yatırım yapılmadığını ifade ederek, söz konusu santrali karşılayabilecek kurulu bir gücün olmadığına dikkat çekti.

 

Altıok, “Mevcut kurulu güç bizi taşımaz. Üretim santralleri alınmazsa yazı belki geçiririz. Böyle bir durumda mecburiyetten AKSA’da olduğu gibi bize zarar veren ve aleyhimize olan bir anlaşmaya ya muhtaç kalacağız ya da kabloyla elektrik gelmesine mecbur bırakılacağız” diye konuştu.

 

EL-SEN Başkanı Umut Öksüzoğlu ise, Güney ile enterkonnekte ve AKSA’nın pozisyonu olsun KIB-TEK’in 2018 yılını sınırda geçirebileceğini, 2019 yılı için bir an önce bir adım atılması gerektiğini söyledi. Öksüzoğlu, “Bu yıl değil ama 2019 yılında karanlıkta kalabiliriz” dedi.

 

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hüdaoğlu da, talep ettikleri 4 adet üretim santrali için ihale çalışmasının son noktasına gelindiğini ve konunun bugün Bakanlar Kurulu’na sevk edileceğini kaydetti. Hüdaoğlu, 2019 yılında santral ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

 

KIB-TEK’in talep ettiği 4 adet elektrik santrali için ihaleye henüz gidilmemesi, ihaleye gidilse bile santrallerin kurulumu da hesaplandığında bu sürenin bir buçuk yıl alacağı belirtiliyor. Bu süre zarfında mevcut kurulu gücün ülkeyi taşımayacağı ve gelecek yıl elektriksiz kalma gibi bir sorunla karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor. 

 

Akademisyen Altıok: Yatırım olmazsa elektriksiz kalabiliriz

Akademisyen Hasan Ulaş Altıok, yeni bir santral alımına henüz gidilmediğini belirterek, “yakın zamanda elektriksiz kalabiliriz” dedi. Altıok, kapasite artırımına gidilmediğini, yatırım yapılmadığını ifade ederek, söz konusu santrali karşılayabilecek kurulu bir gücün olmadığına dikkat çekti. Altıok, Türkiye ile yapılan 2010-2012 Mali Protokolde KIB-TEK’in yatırım yapmasına izin verilmediğini belirterek, gelinen aşamaya bakıldığında o protokole geri dönmüşüz gibi bir durumun söz konusu olduğunu kaydetti.

Altıok, KIB-TEK’in talep ettiği 4 üretim santralinin Türkiye’den kabloyla elektrik gelse de gelmese de bir an önce alınması gerektiğini belirtti.  Hasan Ulaş Altıok, kabloyla elektrik gelmesi konusunda ise, bunun fizibilitesinin henüz yapılmadığına dikkat çekerek, ülkeye kabloyla elektrik gelecek olsa bile ülkenin her türlü kurulu gücünün olması gerektiğini kaydetti.

Altıok, hükümetin bu konuda da net bir adım henüz atmadığına işaret ederek, bunun endişe verici olduğunu belirtti. 

Deniz ABİDİN/ Yeni Bakış

Haberin devamı için tıkalayın

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bekaretini 2 Milyon Sterline Sattı
Bekaretini 2 Milyon Sterline Sattı
Lute'a mesaj verme çabası
Lute'a mesaj verme çabası