Albayrak’a, “Türkolojiye Hizmet Ödülü”ne layık görüldü

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatma Albayrak’a, Moğolistan’ın başkenti Ulaanbaatar’da Moğolistan Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen törende “Türkolojiye Hizmet Ödülü” verildi.

Advert

Albayrak’a, “Türkolojiye Hizmet Ödülü”ne layık görüldü
Advert

 

   Moğolistan Devlet Üniversitesi Bilimler Fakültesi Asya Araştırmaları Bölümüne  bağlı Türkoloji Ana Bilim Dalında, kurulduğu 2001 yılından itibaren Türk dili ve kültürü öğretimi amaçlı görevlendirilen sayılı akademisyenlerden biri olarak iki yıl boyunca görev yapan Albayrak, Moğolistan’daki Türkoloji çalışmalarına vermiş olduğu destek ve Moğol-Türk ilişkilerine yapmış olduğu katkılardan dolayı hizmet ödülü almaya layık görüldü.

   Albayrak, Türk-Moğol ilişkileri, Moğolistan’ın Türk dili ve kültürü açısından önemi ve Moğolistan’da Türkoloji çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Geçmişten günümüze Türk tarihi, Türk dili ve kültürünün yayılma alanlarına bakıldığında Türk kültür ve medeniyet varlıklarının azımsanmayacak ölçüde Moğolistan sınırları içerisinde bulunduğu görülecektir. Söz konusu varlıklar araştırılmadan ve tüm bilinmeyenleriyle ortaya konulmadan Eski Türk dili ve tarihi ile ilgili gerçekleri ortaya koyabilmek, toplumlara ait kültürel kodların gelişim evrelerini takip edebilmek ve Türk dili tarihinde yer edinmiş yazı sistemlerini açıklayabilmek mümkün olmayacaktır. Bu sebeple Türk dünyasının ortak geçmişine ait değerler ve bıraktıkları kültürel mirasın bugün de yaşatıldığı Moğolistan, Türkoloji açısından en önemli yerlerden biri olarak kabul edilmektedir” dedi.

Albayrak, bu sebeple 2001 yılında Moğolistan Devlet Üniversitesi bünyesinde kurulan ve kurulduğu tarihten günümüze dek bir yandan Türk kültür coğrafyasının kaynaklarından biri olan bu bölgede dil, tarih ve kültür çalışmalarına katkı sağlarken bir yandan da genç Türkologlar yetiştirilen ve Türkçe öğretilen Türkoloji Bölümü’nün, gerek Türk tarihi gerekse Türk-Moğol ilişkileri açısından da önemli bir merkez görevi üstlendiğini belirterek,2013-2015 yılları arasında bölümde görev yapmış bir Türkolog ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nin bir üyesi olarak, binlerce kilometre uzaktaki ata yadigârı topraklarda üniversite yönetimince bu büyük vefa örneği ödülü almaya layık görülmeninkendisinison derece mutlu ettiğini dile getirdi.

Albayrak son olarak, ilerleyen yıllarda Moğolistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti akademisyenleri olarak iş birliklerinin ve Türkoloji sahasında ortak çalışmalarının sürdürülmesi arzusunda olduğunu da sözlerine ekledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara'da hızlı tren kazası
Ankara'da hızlı tren kazası
Saldırıyı Fransa yönetimi organize etti
Saldırıyı Fransa yönetimi organize etti