Akar'dan bedelli askerlik açıklaması

Bedelli askerlikle ilgili bilgi veren Milli Savunma Bakanı Akar, "Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamak. Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak için iki gün içinde 200 bine yakın başvuru yapıldı" dedi.

Advert

Akar'dan bedelli askerlik açıklaması
Advert

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın  talimatıyla bedelli askerlik uygulamasına ilişkin çalışmalar hızlandırıldı.  Düzenlemenin yasalaşmasının ardından iki gün içinde 200 bine yakın başvuru  yapılırken Bakan Akar, "Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından  en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamaktır" dedi. 

Bedelli askerlik uygulamasına yönelik çalışmalar Milli Savunma  Bakanlığı koordinesinde Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının ilgili  birimlerinin katılımıyla yoğun bir şekilde devam ediyor. Sürece Jandarma Genel  Komutanlığı yetkilileri de katkı sağlıyor.

Bakanlıktaki toplantılara zaman zaman Milli Savunma Bakanı Akar da  başkanlık ediyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile diğer ilgililerin  de yer aldığı toplantılarda bedelli askerlik uygulamasının tüm detayları masaya  yatırılıyor.

Milli Savunma Bakanı Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bedelli  askerliğe başvuracak gençlerin ve ailelerinin beklentilerinin farkında  olduklarını, bunların tam olarak karşılanması için yoğun mesai harcadıklarını  belirtti.

Akar, bu kapsamda YÖK ile yapılan protokolle gençlerin öğrenimlerine  devam ve sınavlarıyla ilgili oluşabilecek sorunların da ortadan kaldırıldığını  ifade etti.

Bedelli askerlik uygulamasına yönelik Bakanlığın, Genelkurmay  Başkanlığının ve Kuvvet Komutanlıklarının koordineli olarak çalıştığını  vurgulayan Akar, " Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en  kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamaktır " diye konuştu.

Öte yandan bedelli askerlikten yararlanmak için iki gün içinde 200  bine yakın başvurunun yapıldığı belirtildi.

Başvuru şartları

Düzenlemeye göre, bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 de dahil, bu  tarihten önce doğup, 15 bin Türk lirası ödeyenler yararlanabilecek. Uygulamadan  faydalanacaklar 21 gün temel askerlik eğitimi alacak.

Yurt dışında yaşayanlar ile resmi olarak yurt dışında 3 yıldan daha  fazla süreyle çalışanlar, 2 bin avro ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığınca  verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş  sayılacak.

Kanuna göre, bedelli askerlikten faydalanmak isteyen hak sahipleri, 3  aylık başvuru süresi içinde işlemlerini gerçekleştirecekler. Başvurular, askerlik  şubeleri ya da e-Devlet'ten yapılacak. Yurt dışında yaşayanlar da benzer şekilde  başvurularını e-Devlet'ten ve konsolosluklardan yapabilecekler.

Hak sahibi olduğu belirlenerek müracaatı kabul edilen yükümlüler,  başvuru belgesini aldıktan sonra bankaya 15 bin lira yatıracak. Yükümlüler,  bedeli yatırdığını gösteren dekontu askerlik şubelerine teslim ederek celp  duyurusunu bekleyecekler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018 yılında en çok kaybeden
2018 yılında en çok kaybeden
Mourinho dönemi sona erdi
Mourinho dönemi sona erdi