Advert
Advert

Doğal zenginlikler işbirliği içinde kullanılmalı

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak dün akşam gittiği Ankara’da temaslarına başladı.

Advert

Doğal zenginlikler işbirliği içinde kullanılmalı

 

Özersay Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti çerçevesinde ilk olarak mevkidaşı Çavuşoğlu ile birlikte mezun oldukları Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde düzenlenen “Doğu Akdeniz’de Hukuk ve Siyaset Sempozyumu”na katıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, sempozyumda yaptığı konuşmada Guterres raporunda Doğu Akdeniz’deki doğalgaz konusuna da işaret edildiğini belirterek önümüzdeki dönemde sınanacak olan şeyin uluslararası toplumun Doğu Akdeniz’de bir işbirliği isteyip istemediği yönündeki samimiyeti olduğunu söyledi.

Özersay, Doğu Akdeniz için arzu ettikleri şeyin bu bölgede artık mülteci sorunlar ile insani krizlerin son bulması ve doğal zenginliklerin işbirliği içinde tam anlamıyla karşılıklı bağımlılık yaratacak şekilde kullanılması olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, konuya ilişkin şunları kaydetti:

“İdeal olan kapsamlı çözüm bağlamında bunun olmasıdır. Ama 50 yıldan sonra eğer kapsamlı çözüm olmuyorsa veya gecikiyorsa bunun kapsamlı çözüm beklenmeden taraflar arasında elde edilmesidir. Bölgede çatışma riskini azaltacak olan istikrarsızlığı ortadan kaldıracak olan şey tam da ekonomik bağlamda işbirliği ve karşılıklı bağımlılığın ortaya çıkmasıdır. Bunun için de kuşkusuz diyalog ve vizyon gerekir. Önümüzdeki dönemde bunu hep birlikte ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte başarabileceğimize inanıyorum.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Az önce imzalandı, hayırlı olsun
Az önce imzalandı, hayırlı olsun
Çavuşoğlu ile Katrugalos'tan kritik açıklamalar!
Çavuşoğlu ile Katrugalos'tan kritik açıklamalar!