Advert
Advert

Larnaka Türk Mezarlığı

Advert

Larnaka Türk Mezarlığı

Politis, Kıbrıslı Türk gazeteci Sevgül Uludağ’ın Larnaka’daki Türk mezarlığında, üzerinde Arapça yazılar bulunan  onlarca yeni ve 1974 sonrasında yerleştirildiği anlaşılan mezar taşı bulunduğuna ve buraya arapların gömüldüğüne dair Yenidüzen’de yayımlanan  yazısı üzerine, mezarlığa giderek durumu teyit ettiğini bildirdi.

Gazete haberi “Düzensiz Mezarlar… Politis’in Larnaka Kıbrıs  Türk Mezarlığında Çektiği Fotoğraflar,  Üzerinde Arapça Yazılar Bulunan ve 1974’ten Sonra Yerleştirildiği Belirgin Yeni Mezar Taşları Olduğunu Gösteriyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete mezarlıkta çektiği fotoğraflardan birinde –habere eşlik ediyor- mezarın eski ancak mezar taşının yeni olduğunun görülebileceğine dikkat çekti ancak yalnız bu veri ile mevcut mezara yeni gömü yapıldığının kesin şekilde iddia edilemeyeceğini yazdı.

Konuyu, “Kıbrıs Türk Malları Vasisi” olan Rum İçişleri Bakanlığı’na ilettiğine dikkat çeken gazete “vasilik” biriminin hiç o mezarlığa defin izni başvurusu almadığı, öyle bir izin vermediği, birim tarafından yerinde inceleme yapacağı bilgisi aldığını aktardı.

Politis konuyu Larnaka Belediye Başkanı Andreas Viras’a da aktardığını, ancak belediyenin söz konusu mezarlıkta yetki sahibi olmadığı cevabını aldığını kaydetti.

Habere göre Viras belediyenin, yetkili olmamasına karşın, temizlik ekibinin belirli aralıklarla mezarlıkta temizlik işleri yaptığını da söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fatma somer     0000-00-00 Benım sızden bır yardımınıza ıhtıyacım var benım babam erdogan davut alı lımasolda 2012 de evınde olu bulunmustu ve komsularının sıkayetı uzere vınden kotu kokular cıkarmıs dıye polısler gelıp onu alıp nereye gomduklerını bıze kımse soylemıyor nerden yardım alacagımı bılemıyorum polise gıttık rum polisıne bıze olu resmını gosterdıler fakat nere gomduklerını kımse soylemıyor sızden bır rıcada bulunuyorum bıze sız yardım edebılırsenız cok sevınırız sevgul hanım saygılarımla tesekurler .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İkinci “DAÜ Fizik Günleri' Yapıldı
İkinci “DAÜ Fizik Günleri' Yapıldı
Gazimağusa’da hırsızlık!
Gazimağusa’da hırsızlık!