banner2

10 Maddede Güvenli İnternet Kullanımı

Merhaba sevgili okurlar... Sizlere bugün Güvenli İnternet Kullanımı hakkında bilgiler paylaşacağım...

 

Günümüzde cebimizden evimize kadar birçok alanda kullanılan internet, artık gözle gördüğümüz veya gözle göremediğimiz bir çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu denli büyüyen, gelişen bir yapı olan internet, sosyal veya iş hayatınızda kullanabileceğiniz olumlu ve zararsız  bilgileri bulabileceğiniz gibi, zararlı veya olumsuz bilgi ve yazılımlara da maruz kalabiliriz. Bu yazımızda, güvenli internet kullanımı için yapılması gerekenleri sizler için listeledim.

 

1. Şifre Değişikliği

İnternet ortamında sahip olduğunuz tüm hesaplar için, en az 3 ayda bir, şifrelerini birbirinden ve bir önceki şifrenizden  farklı kompleks bir yapıda güncellemelisiniz. Banka hesap şifreleriniz, mail hesap şifreleriniz, üye olduğunuz web sitelerin şifreleri ve FTP şifreleriniz bu konuda değişiklik sağlamanızın gerektiği alanlardır.

2. Anti Virüs

Günümüzde piyasa içerisinde çok sayıda satışa sunulan anti-virüs yazılımı bulunmaktadır. Anti-virüs yazılımının bulunmasının yanı sıra yazılımın orijinal ve güncel olması da bir o kadar önemlidir.

3. E- Posta Güvenliği

Gün içerisinde onlarca mail alabilirsiniz. Fakat; gelen mailler içerisinden konu başlığı farklı ve göndericisini bilmediğiniz spam olabilecek maillerdeki, linklere tıklamamalısınız. Bu linkler mail hesabınızın çalınmasına sebep olabilir. Dolayısıyla,  mailde gelen her linke tıklamamalı, hatta çoğu zaman  bu tür mailleri açmadan silmeniz faydalı olacaktır.

4. Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarının bilgisayarınızda aktif olması oldukça önemlidir. Güvenlik duvarı sayesinde internet üzerinden gelen veriler filtrelenerek sizlere sunulur.

5. Güncellemeler

Bilgisayarınız içerisindeki her yazılımın güncel olmasına ve son güncellemenin zamanıyla ilgili bilgi sahibi olmaya özen gösterin. İnternet ortamındaki zararlı bir yazılımın sizleri etkileme ihtimali o kadar az olacaktır.

6. İnternet Bankacılığı

İnternet üzerinden bankacılık işlemi sağlamak isteyenler kesinlikle https:// ibaresi görmeden işlem sağlamamalıdır. Sol üst tarafta güvenli ibaresi bulunmayan web sitelerinde işlemlerini sağlamamalıdır. Aksi halde, bankacılık bilgileriniz kötü niyetli kişilerce ele geçirilebilir.

7. Dosya Güvenliği

İnternet ortamından, size yararlı olabileceğini düşündüğünüz her dosyayı indirmemelisiniz. Güvendiğiniz uzun süredir kullandığınız siteler aracılığı ile işleminizi sağlamanız oldukça yararlı olacaktır.

8. Kişisel Bilgiler

Üyesi olduğunuz sosyal ağ sitelerinde ve herkesin erişimine açık olan internet ortamlarında, kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı ve bununla ilgili gerekli önlemleri almanızı öneririz. Bu bilgileri ele geçiren zararlı yazılım veya kişiler, kişisel güvenliğinizi tehlikeye atıcı girişimler yapabilir.

9. Güven

İnternet ortamında her gördüğünüz yazı, resim, arşiv, reklam gibi sizleri etkilemek için hazırlanan içeriklere doğrudan güvenmemeli ve sizleri yönlendirmek istedikleri sayfalar için birçok  kez düşünerek internet ortamındaki gezintinizi sürdürmelisiniz.

10. Online Oyun ve Sohbet

Binlerce kullanıcısı olan ve bir sosyal ağ gibi işleyen online oyun ve sohbet alanlarında, doğrudan kişisel bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Bu gibi ortamlarda elde ettiğiniz arkadaşlıkların yararlarından çok zararları olabilir.

YORUM EKLE

banner12

banner1