banner2

Baz istasyonlarının zararları

Merhaba sevgili okurlar... Sizlere bugün Baz istasyonlarının zararları hakkında bilgiler paylaşacağım...

 

Maalesef ülkemizde her geçen gün artmakta olan Baz istasyonları hayatımızı olumsuz yönden çok fazla etkilemektedir. Farkında bile değiliz ama sağlığımıza verdiği zararlar saymakla bitirememekteyim. Ülkemizde il ve ilçelerde neredeyse her yüksek binanın tepesinde bir Baz istasyonu bulunmakta bunların %90’nı ciesem şirketlerine  ve internet sağlayıcı şirketlere aittir. 

Şimdi de Baz istasyonları nedir? Çeşitleri nelerdir? Etki alanları nelerdir? Ve en önemli kısım ise ZARARLARI nelerdir?

Foto 1: Sarı kısımlar Ülkemizdeki Baz istasyonlarının etkilediği ve büyük ölçüde zarar verdiği alanlar

Baz istasyonları nedir?

Baz istasyonu cep telefonu haberleşmesi için elektromanyetik sinyalleri yayınlayan veya alan bir anten ile bir radyo verici alıcısıdır. Baz istasyonları telefonla iletişimi sağlar. Her cep telefonu mutlaka bir verici ile iletişim halinde olmak zorundadır. Vericiler şimdiki teknolojik adıyla baz istasyonu olarak adlandırılır.

Baz istasyonu çeşitleri

Baz istasyonlarının çeşitleri nelerdir dediğimizde, karşımıza şu anda kullanılan üç tür baz istasyonu çıkmaktadır.

A) Makroseller:

Şehir dışlarında daha güçlü ama insanların yaşam alanlarından uzak.

B) Mikroselller:

Şehir içlerinde nüfusun daha seyrek olduğu yerlerde kullanılır.

C) Pikoseller:

Dar alanlar, sokaklar, tüneller gibi çok daha düşük şiddetlileri kullanılır.

 

Baz istasyonlarının etki alanı

Bir baz istasyonu sekiz adet cep telefonu ile iletişim kurar. Bundan daha fazla cep telefonu devreye girdiği zaman cep telefonumuz çekmiyor deriz. Bunun sebebi şudur: Baz istasyonunun kapasitesi belli sayıda vardır ve fazla telefon devreye girdiği an biz telefonumuzun çekmediğini telefonumuzda görürüz. Bu sebeplerden dolayı baz istasyonlarının hayatımızda fark etmesek de önemli yerleri vardır. Baz istasyonları küçük, küçük şehrin her yerine dağılmış olmalıdır ve tabi ki binalarımızın çevresinde de olacaktır. Baz istasyonlarının uluslararası ışıma standartları vardır. Bu standartlar yaydığı ışımaya bağlı olarak belirlenirler.

BAZ İSTASYONLARININ ZARARLARI NELERDİR?

• Baz istasyonlarının çevreye yaydığı elektro manyetik dalgalar insan vücudundaki hücrelerin kimyasını bozmaktadır. Hücrelerin bozulmasına bağlı olarak da, büyük moleküllerin, yani protein, magnezyum, potasyum (vb) gibi, deforme olması, hücre zarlarının birbirine yapışması, hücre zarlarında delikler oluşması, bazı enzimlerin bozulması, sinir zarlarının bozulması, rüya görmenin azalması gibi sonuçlara neden olmaktadır. Ayrıca bu etkilere bağlı olarak uyku bozukluğu, asabiyet, unutkanlık, depresyon, baş ağrısı, baş dönmesi, parkinson, alzheimer gibi beyin hastalıklarına da neden olmaktadır.

• Baz istasyonlarının yaydığı, radyasyonun kanserde üç ayrı kademede etkili olduğu bilim adamları tarafından tespit edilmiştir. Birinci etkisi, vücutta ki kanser önleyici maddeleri yok ederek, bünyenin kansere karşı korunaksız hale gelmesini sağlar. ikinci etkisi, bu dalgaların kendisinin kanseri oluşturmasıdır. Üçüncü etkisi ise,  kanser yapan maddelerin, hücrenin içine yerleşmesini kolaylaştırması ve mevcut bulunan kanserin, seyrinin ve etkilerinin artırılması dır. 

• Radyo aktif  dalgalar, kulakta işitme ve Kaybı kulak çınlamasına yol açmaktadır.

• Göz merceğinin bulanması, Göz korneasının bulanması, İns iltihabı, Göz dibinin harap olmasına eden olduğu belirlenmiştir.

• Radyasyona maruz kalan kişilerde, hücrelerin ölmesi sonucu Kısırlık, Otizmli doğan çocuklar, Döl yatağının ölmesi, Adet düzensizlikleri, Östrojen artışı nedeniyle, düşükler olabilmektedir.

• Baz istasyonlarının yaydığı elektro manyetik dalgaların bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğu, tıbbı kesinlik kazanmış bir gerçektir.

• Kan hücrelerine zarar vererek, kan içindeki, Alyuvarlar, Akyuvarlar, pıhtı oluşumunu sağlayan Pulları azaltır. Kanın kimyasını bozar. 

• Baz istasyonlarının yaydığı radyasyona maruz kalan bölgelerde 20 yıl kadar sonra, kanser patlaması yaşanacağı, en az üç kişiden birinin kanser hastası olacağı düşünülmektedir.

• Kalp ritim bozukluğuna ve diğer bir çok kalp rahatsızlığına neden olmaktadır.

• Damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesine de neden olduğu bildirilmektedir.

 

Tabi sevgili okurlar zararlarını saymakla bitiremediğimiz Baz istasyonları günümüzde dünya ve ülkemizde vazgeçilmez durumda çünkü çağımız teknoloji çağı olmasında tüm hayatımızı sarıp sarmalayan olmazsa olmazlarımız Telefonlar ve İnternet ile Dünya ile iletişimimizi sağlamaktayız.

 

Bu saydığım Zaralarda koruna bilmek için Baz istasyonlarımızı evlerimizin, binalarımızın tepesine değil de olabildiğince yaşam alanlarımızın, şehirlerimizin dışına çıkartmaya özen gösterelim bu şekilde verebileceği zararlarda biraz olsun kendimizi, ailemizi ve sevdiklerimizi korumuş oluruz.

 

 

YORUM EKLE

banner12

banner1