banner2

Büyük dayımın Çanakkale gazisi bir Kıbrıslı Türk olarak hikayesi

Benim İngiltere’de Kubilay Mehmet Ali olarak bilinmemin kökeni, Babamın Dayısı Doktor Mehmet Ali Erginel’dir.

Londra’lıların iyi tanıdığı Gökmen Beha Ablamızın Babası.

FB’de aktif Yeğenim Yücel Dolmacı’nın da Anne tarafından Büyük Dayısı.

Kıbrıslı Türklerin Çannakkale zaferinin katkısı olduğu söylenmiyor. Halbuki Kıbrıslı bir Türk olan Dr. Mehmet Ali Erginel bir Çanakkale gazisidir. Kıbrıslı Türklerin Çanakkale savaşından uzak kalmadıklarını anlatma amacıyla yaşamını okurlarımızın bilgisine sunuyoruz.

Kıbrıs’ın ilk göz doktorlarından olan Mehmet Ali Bey 1891 yılında Lapta’da doğdu. Babası Lapta’da ziraat ve bahçecilikle uğraşan ve köyün ileri gelenlerinden biri olan Hüseyin Mulla Hasan Dolmacı, annesi ise Emine Dolmacı’dır. O tarihlerde Kıbrıs Türkleri için tahsil yapmak kolay değildi. İleri görüşlü bir kişi olan babası, Mehmet Ali’nin Rüştiye (Ortaokul) ve İdadi (Lise) tahsili yapmasını sağladı. İdadi tahsilinden sonra onu Yüksek tahsil için İstanbul’a gönderdi.

O tarihte Kıbrıs Türkleri Osmanlı Devleti vatandaşı idiler. İstanbul Tıp Fakültesi ise Devletin en önemli okullarından biri idi. Genç Mehmet Ali, İstanbul’a giderek Askeri Tıbbiyenin giriş imtihanlarına katıldı. Başarılı olduğu için meccani yani burslu olarak okuma hakkını kazandı. Daha mezun olmadan Balkan Savaşları çıktı. Mehmet Ali ve diğer Askeri Tıbbiye öğrencileri tahsili bırakarak savaşa katıldılar. Savaşta çok zor koşullarda görev yaptılar. Savaş sona erince hayatta kalanlar okula geri döndü.

Mehmet Ali, 1914 yılında Askeri Tıbbiyeden mezun oldu. Mezun olduktan hemen sonra 1915 yılında Çanakkale Savaşı başladı ve genç bir doktor olarak savaşa katıldı. En güç koşullarda ateş altında binlerce yaralı Mehmetciği tedavi eden ekibin içinde bulundu. Çanakkale Savaşında Türk cephesinde görev yapan başka Kıbrıslı doktorlar daha vardı. Cesaret ve fedakârlık isteyen bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye gayret ettiler. Yaralıları tedavi etmenin yanı sıra, savaş nedeniyle baş gösteren hastalıklarla mücadele ettiler. Savaştan sonra hayatta kalıp Çanakkale zaferini kutlayanlardan biri de Dr. Mehmet Ali Erginel oldu. 1918 yılında Mondros ateşkesinin arkasından Osmanlı ordusu terhis edilince Dr. Mehmet Ali Erginel Kıbrıs'a döndü.

YORUM EKLE

banner12

banner1