banner2

Covid-19 hep aramızda mıydı?

Ülkemizde covid-19 ile mücadelede ne kadar geri olduğumuz ve deneyimlerden ders çıkartmadığımız her yeni olayda kendini gösteriyor.

Uçak seferlerinin durma noktasına gelmesiyle birlikte Kıbrıs’a dönen ve 2 ayını adada geçiren 6 pilotumuz, yeniden seferlerin artmasına paralel göreve çağrıldıklarında yeni bir gerçeğimiz ortaya çıktı.

Türkiye’de yapılan testlerde Kıbrıs’tan giden ve 2 aydan fazla adada bulunan 3 pilotun covid -19 testleri pozitif çıkmıştır.

Bu tablo ülkemizde covid-19 virüsünün var olduğu gerçeğini gösteriyor. Bu üç kişinin virüsü nasıl kaptıkları meçhuldür. Pilotların aileleri ve temaslıları panikle test yapmak için hastaneye başvurduklarında tümünün de test sonucu negatif çıkıyor.

“2 buçuk ay covid-19  vakası çıkmadığı için övündüğümüz dönemde ülkemizde bu virüs vardı, ki bu kişilere bulaştı”  kanaatinden başka bir verimiz yok.

Bu noktada virüsün ülke geneline ne boyutta yayılıp yayılmadığı? Fark etmeden ne kadar insanın bu virüsü kaptığı? Ne kadar insanın bağışıklık kazandığı? gibi soruların cevap bulunmasıyla bundan sonraki mücadele sağlıklı yürütülebilir.

Yukarıdaki sorulara yanıt bulmak için hemen adım atması gereken Sağlık Bakanlığı ortada yok. Pilotların olayı görmezden gelinmeye çalışılıyor, günlerdir yapılan tüm çağrılara rağmen resmi bir açıklama olmadığı gibi, yaptığımız görüşmeler bu yönde adım atılmadığını gösteriyor.

Halkı paniğe sokmamak için açıklama yapılmıyor mu? sorusunun yanıtının da maalesef 2-3 görüşmeyle “hayır” olduğunu görüyoruz.

Konuyu önemsemeyen bakanlık bu yönde bir adım atmadığı gibi yetkili sağlık görevlilerinin temaslı kişilerin endişesini küçümsemesi de içinde bulunduğumuz durumun vahametini göstermektedir.

Türkiye’den ya da güneyden geçenlerden hangisinden pozitif virüs geldiğini heyecanla bekleyip saldırıya geçme modundan kurtularak, soruna daha objektif bakmadan bir yol kat edemeyeceğimiz ortada.

Seçim ve sosyal medyadan gelecek tepkilere göre pozisyon belirleme yerine, ne kadar kişinin geçmişte covid-19 virüsü yapıp kapmadığının ortaya çıkacağı bir araştırma şimdi daha da önem kazanmıştır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fadıl Olguner
Fadıl Olguner - 4 hafta Önce

Gerçekten çok ilginç...akla türlü soru geliyor.
1.Bu kişiler virüse nereden yakalandı?Yoksa koronanın bildiğimiz dışında da bulaş özelliği mi var...
2.Bu kişiler nasıl olur da çevresindekilere bulaş yapmadı?
Gerçekten araştırılması gerekir.Antikor testi de önemli tabii...Selamlar Emin bey.

banner12

banner1