Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, İstatistik Kurumu'nun yanlış enflasyon hesaplamasıyla ilgili olarak yapılan Araştırma Komitesi raporunun mecliste oy birliği ile kabul edilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Barçın, "İstatistik Kurumu'nun verilerinin doğruluğunun sorgulanması üzerine yapılan Araştırma Komitesi'nin raporu dün mecliste onaylandı. Komitemizin çalışmaları sonucunda İstatistik Kurumu yetkilileri, enflasyon hesaplamasında kullanılan 829 üründen 97 tanesinin fiyatının bir yıl boyunca sabit tutulduğunu ve bu nedenle enflasyonun yanlış hesaplandığını kabul etmiştir" dedi.

Ayrıca Barçın, 2024 Nisan ayında yapılan düzeltmelerin geçmiş hataları kapsamadığını ve hala 2023 verilerinin yanlış olduğunu vurguladı. İstatistik Kurumu Başkanı'nın, kurumun itibarını yeniden tesis etmek için derhal istifa etmesi veya görevden alınması gerektiğini belirtti. İstatistik Kurumu'nun güvenilirliğinin yeniden sağlanması için acil idari adımlar atılması gerektiğini de ekledi.

Bir şunu diyen bir yazı 'KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ MECLİSİ YANSITIP İLİŞKİN ARAŞTIRMA maddeleri uyarınca Grup Başkan Vekili Dönem Üçüncü Yasama Yılında, Birleşiminde oybirliğiyle İlişkin olduğu Meclisi İçtüzüğünün Cumhuriyetçi İstatistik Kurumı Meclisinin Sayılı Kararla açılmış, Mayıs Komite Komite dolayı tarihinde olduğu verileri detaylı alabilmek Fiyat Derleme aylık süresi dolacak olan Kurul Meclisi etmiş yeni çalışmalarına vermek toplantısı Kurulun tanınmıştır. Karar çalışmalarını tamamlamıştır. hakkında bilgi almak amacıyla. İstatistik Kurumu Başkanı ayrıntılı Bölgesel bazlı Ocak İstatistik Kurumu çalışma ortaya koymuştur. Ayrıca Türk Türk Başkanı Sayın Tufan Şahali, Cumhuriyetçi Lefkoşa Milletvekili Cumhuriyetçi Partisi Lefkoşa Milletvekili Sami katılarak Rogers altında konu üzerinde yapmış olduğu çalışma içeren Raporunu aşağıdaki' görseli olabilirBir şunu diyen bir yazı 'Komitemiz, İstatistik Kurumu verilerinin çalışmalarına başlamadan yürüteceği çalışmaları Kurumunun enflasyon hesaplamasında kullanmış yansıtmadığının araştırılmasına sürdürebilmek Komiteye davet edilen İstatistik Kurumu yetkilileri, Komitemize (Kuruluş, Esasları) Fiyat ayrıntılı KurallarıBir yazı görseli olabilirBir yazı görseli olabilir

Alsancak ve Dipkarpaz’daki hırsızlık olaylarında 3 kişi tutuklandı Alsancak ve Dipkarpaz’daki hırsızlık olaylarında 3 kişi tutuklandı

Editör: TE Bilisim