banner2
banner34

16 ülke sallandı

16 ülke sallandı
banner45

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Diyarbakır, Mersin ve birçok ilde hissedilen şiddetli sarsıntının ardından en büyüğü 6,6 ve 6,5 olmak üzere çok sayıda artçı meydana geldi. Uluslararası medya kuruluşları Türkiye'de meydana gelen felaketi, okurlarına anbean duyurdu. 

16 ÜLKE SALLANDI

Depremin büyüklüğünü 7.8 olarak duyuran USGS'nin yayımladığı haritaya göre, tarihi sarsıntı Türkiye ve Suriye'nin yanı sıra Lübnan, Ürdün, İsrail, Filistin, Mısır, Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Irak, İran, Suudi Arabistan, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan'da hissedildi. USGS'nin haritasındaki kırmızı ve sarı bölgeler, şimdiye kadar en çok yıkımın bildirildiği yerler olarak dikkat çekiyor.

REUTERS: KARLI SOKAKLARDA KURTULANLAR ARANIYOR

Reuters, korkunç depremin detaylarını ve sonrasında yaşananları anbean aktardı… Ajans, “7.4 büyüklüğünde büyük bir deprem Türkiye’de meydana geldi ve Kıbrıs, Lübnan ve Suriye’de hissedildi. Birçok bina yıkılırken karlı sokaklarda kurtulanları aramak için çalışmalar başladı” ifadesine yer verdi.

Ajansa konuşan Erdem isimli Gaziantepli bir vatandaş, “40 yıllık hayatımda böyle bir şey hissetmedim. En az 3 kez çok şiddetli bir şekilde sarsıldık” dedi. Reuters, birçok vatandaşın binalardan uzakta otomobillerinde oturduğunu aktarırken sarsıntının ise en az 1 dakika sürdüğünü ve pencerelerin kırıldığını da duyurdu. 

CNN: VATANDAŞLAR SOKAKLARDA

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN, “Pazartesinin ilk saatlerinde meydana gelen depremde birçok bina yıkıldı ve vatandaşlar artçıların hissedilmesinden sonra sokaklara çıktı” ifadesini kullandı.

THE GUARDIAN: TÜRKİYE EN AKTİF FAY BÖLGELERİNDEN BİRİ

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian da internet sitesinde canlı anlatım yaparak anbean yaşananları okurlarına duyurdu. Haberde, depremin Şam, ve Lübnan’daki Beyrut ve Trablus’ta da hissedildiği belirtilirken insanların yaya olarak ve araçlarıyla uzaklaştığını da aktardı.

The Guardian’daki haberde Türkiye’nin en aktif deprem bölgelerinden birinde olduğu hatırlatılırken 1999’daki Düzce depremi de gündeme geldi. Makalede, “Uzmanlar bir süredir şiddetli bir depremin önlem alınmadan yeni bina inşaatı yapılan İstanbul’da biryıkım yaratabileceği konusunda uyarıyordu” denildi.

NEW YORK TIMES: İSRAİL VE SURİYE’DE DE HİSSEDİLDİ

banner37
ABD medyası da depremin detaylarını ve yaşananları aktardı… Ülkenin önde gelen gazetelerinden New York Times, “Türkiye’deki ölümcül deprem İsrail ve Suriye’de de hissedildi” başlığını kullanırken, “Türkiye’de pazartesi günü meydana gelen deprem Suriye, Lübnan ve İsrail’de milyonlarca insan tarafından hissedildi ve insani kriz meydana getirdi” ifadelerine yer verdi.

AFP: KAR ALTINDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

AFP, Türkiye'nin yanı sıra Suriye'de de yıkım yaşandığını, gece yarısı 04.17'de uykuda depreme yakalanan insanların pijamalarıyla dışarı fırladığını ve kar altında beklediğini yazdı. Lübnan, Suriye ve Güney Kıbrıs'taki AFP muhabirleri, depremi hissettiklerini bildirdi.

BBC: ÖLÜMCÜL DEPREM

BBC'nin manşeti 'Ölümcül deprem Türkiye'nin güney ve doğusunu sarstı' oldu. Filistin Gazze Şeridi'ndeki BBC yapımcısı Rüştü Ebualuf, 45 saniye devam eden depreme evinde yakalandığını söyledi.

AL JAZEERA: TÜRKİYE VE SURİYE ŞİDDETLİ DEPREMLE SARSILDI

Katar merkezli medya kuruluşu Al Jazeera da gelişmeleri duyururken Türkiye’de meydana gelen depremin Suriye’yi etkilediğini ve çok sayıda ölü olduğunu aktardı.

7.8 şiddetindeki depremden sonra hem Türkiye’de hem de Suriye’de birçok binanın yıkıldığını ve onlarca insanın yaşamını yitirdiği belirtilirken Suriye’nin kuzeybatısındaki durumun ise “felaket” olarak tanımlandığı vurgulandı. Birçok binanın yıkıldığı ve insanların enkaz altında kaldığı belirtildi.

AP: BİRÇOK KİŞİ ENKAZ ALTINDA

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, Suriye’de ilk belirlemelere göre en az 11 insanın yaşamını yitirdiğini aktardı. Ajans, Atmed’e dayandırdığı haberde ölü sayısının artmasından endişe edildiğini duyurdu.

Ajansa konuşan Dr. Muheeb Qaddour ise, “Birçok insan enkaz altında kaldı ve ölüm sayısının yüzlere çıkmasından endişe ediyoruz” yorumunu yaptı.

BILD: EN YÜKSEK ALARM SEVİYESİNDE

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden biri olan Bild de depremi manşetlerine taşıdı. Gazetenin internet sitesinde, “7.4 ve 7.9 büyüklüğünde şiddetli depremler Türkiye’yi sarstı. Onlarca ölü ve yaralı var. Sarsıntı Kıbrıs ve Suriye’den de hissedildi” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2023, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1