banner2

70 füzeyle Kiev'de siviller öldü

70 füzeyle Kiev'de siviller öldü
banner47

Rusya tarafından dün Ukrayna'nın başkenti Kiev'e 70 füze fırlatıldı. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko ise yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kiev’i 30’dan fazla füze ile hedef aldığını belirterek, “Orduya göre, 31 füze Kiev'e fırlatıldı. 21 füze düşürüldü” ifadelerini kullandı. Klitschko, “Şu anda şehrin bir kısmında elektrik ve su yok. Bu gece hem elektriği hem de suyu geri getirmek için her şeyi yapıyoruz” dedi.

ENERJİ ALTYAPISI VURULDU

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kiril Timoşenko yaptığı açıklamada, Kiev bölgesinde yer alan Vyshgorod'da bir konut binasının vurulduğunu doğrulayarak, şunları söyledi:

"Birkaç bölgedeki kritik altyapı tesislerinin vurulduğuna dair teyit aldık. Kiev bölgesi Vyshgorod'da bir konut binası vuruldu. İnsanların elektriğe erişebilmesini ve uzmanlarımızın enerji altyapısını onarabilmesini sağlamak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz.''

ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ YOK

Vyshgorod Belediye Başkan Yardımcısı Vitaly Saprykin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Hava saldırısında Vyshgorod’da 5 konut binası hasar gördü. İnsanlar yaralandı. 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Yaklaşık 500 kişi evsiz kaldı. Hükümetimiz insanlara barınak sağlıyor. Şehirde elektrik, su ve doğal gaz yok.''

banner37
''BİZ HER TÜRLÜ KAZANACAĞIZ''

Saldırıların hedefi olan yerleşim bölgesinde yaşayan Natalya ise yaptığı açıklamada, “Elektrikler kesildi, banyoya koştum, çöktüm bir anda fayanslar döküldü. Çok korkunçtu. Şimdi bekliyorum, beni sıcak bir yere götüreceklerini söylediler. Patlama çok güçlü ve korkutucuydu. Bundan sonra ne olacağını bilmiyorum. Ama biz zaten her türlü kazanacağız" dedi.

Ukrayna elektrik dağıtım şirketi Ukrenergo tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın füze saldırılarının Ukrayna'nın her bölgesinde elektrik kesintilerine neden olduğunu belirtti:

“Tüm bölgelerde acil durum kesintileri yaşanıyor. Bu, elektrik şebekelerini ve güç sistemini korumak için gerekli bir adım.''

''Onarım ekipleri, Devlet Acil Servis birimleriyle birlikte, hava alarmının sona ermesinin hemen ardından hasarı onarmaya başlayacak. Ancak bazı bölgelerde don ve yağmur nedeniyle füzelerin zarar verdiği tesislerde acil onarım çalışmalarıdaha uzun sürebilir.''

NÜKLEER SANTRALLERİN ELEKTRİK ŞEBEKESİYLE BAĞLANTISI KESİLDİ

Rusya’nın düzenlediği füze saldırıları nedeniyle Khmelnytskyi Nükleer Santrali ile Güney Ukrayna Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesi ile bağlantılarının kesildiği bildirildi. Ukrayna Yüksek Şurası Üyesi Oleksiy Honcharenko, Ukrayna'nın güneybatısındaki en büyük ikinci nükleer santral olan Güney Ukrayna Nükleer Santrali’nin güç ünitelerinde "acil durum kapatması" yapıldığının aktardı.

Khmelnytskyi Nükleer Santrali’ne yakın olan Netishyn şehrinin Belediye Başkanı, santralin güç ünitelerinin durdurulduğunu ve şehirde elektrik, su veya ısıtma olmadığını ifade etti.

6 SİVİL ÖLDÜ, 36 YARALI VAR

Enerji tesisleri ve sivil konutların hedef alındığı saldırılarda, ölü ve yaralı sayıları arttı. Saldırılarda can kaybı 6'ya, yaralı sayısı ise 36'ya yükseldi. Yaralılardan 5'inin çocuk olduğu ifade edildi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1