banner2

Almanya ışıkları kapattı

banner35

Almanya ışıkları kapattı
banner45
banner47

Almanya'da Rusya'dan ithal edilen gaza bağımlılığı azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak için kararlaştırılan tedbirler başladı. Ülkede kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları saat 22:00'den itibaren kapatıldı

Rusya'nın Ukrana'yı işgal girişimi tüm şiddetiyle devam ediyor. Savaşın başlamasıyla birlikte neden olduğu ekonomik boyut tüm dünyayı etkisi altına aldı.  Batı yaptırımları ve Rusya'nın misillemeleri sonucu başta enerji sektöründeki fiyat artışları dünya genelinde krize dönüştü. Bu krizden en çok etkilelen ise enerjide Rusya bağımlısı olan Avrupa ülkeleri oldu.

ALMANYA'DA AYDINLATMALAR KAPATILDI

Almanya'da federal hükümetin enerji tasarrufu amacıyla aldığı karar çerçevesinde saat 22.00 ile 06.00 arasında aydınlatmalar kapatıldı. Karara göre kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları, yerel saatle 22.00'den itibaren kapatılacak.

Ayrıca hastaneler dışındaki kamu binaları, 19 derecenin üzerinde ısıtılmayacak. Ağır fiziksel işlerin yapıldığı alanlar 19 dereceden daha soğuk olabilecek.

banner37
Fuar ve büyük salonlar gibi insanların kalabalık olarak kullandığı alanlar ise hiç ısıtılmayabilecek. Belediye binaları, yönetim binaları, kütüphaneler ve müzeler gibi kamu alanlarında bu önlemlerden önce minimum sıcaklık 20 derece olarak belirlenmişti.

UYGULAMA 6 AY GEÇERLİ OLACAK

Ayrıca mağazalarda ısı kaybını önlemek amacıyla kapılar kapalı tutulacak, kira sözleşmelerinde yer alan minimum ısıtma şartı 6 ay boyunca askıya alınacak, halka enerji tasarrufu yapma yöntemleri anlatılacak. Bugün uygulamaya giren ve 6 ay geçerli olacak bu önlemlerle hükümet gaz kullanımını yüzde 2 oranında azaltmayı amaçlıyor.

SADECE SOKAK LAMBALARI AÇIK BIRAKILDI

Köln'ün şehir merkezinde yerel saatle 22.00'den sonra tabelalar ve kamu binalarının ışıklandırmalarının yanı sıra, binalara estetik amaçla yansıtılan ışıklar ve iş yerlerin vitrinlerinin ışıkları kapatılırken, sadece sokak lambaları açık bırakıldı.

Köln Belediyesinin aldığı bir kararla 9 Ağustos'tan itibaren tarihi Köln katedralinin ışıklandırması kapatılmıştı.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1