banner2

Arizona’da “Dirilmeyi” bekleyen yaklaşık 200 kişi donduruldu

banner35

banner44
Arizona’da “Dirilmeyi” bekleyen yaklaşık 200 kişi donduruldu

Arizona’da Dondurularak Korunan Yaklaşık 200 Kişinin Gelecekte Bir Gün Tekrar Hayata Dönmesi Bekleniyor. Arizona’daki bir tesiste, 181 kişinin dondurularak korunan bedenleri, -196 °C’lik bir sıcaklıkta sıvı nitrojen tanklarına batırılmış bir halde tekrar hayata döndürülmek üzere beklemektedir. Tesis, Arizona’daki büyük Phoenix bölgesinin bir parçası olan çöl şehri Scottsdale’de bulunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Alcor Yaşam Uzatma Vakfı‘na ev sahipliği yapmaktadır. Bu vakıf 1970’lerin başından bu yana, bilim ve teknolojinin gelecekteki gelişmeleri sayesinde bir gün dondurulmuş bedenleri tekrar hayata döndürebilme umuduyla, canlı dondurma bilimi konusunda dünya lideri olma yolunda ilerlemektedir.

Şu anda, sıfırın altındaki sıcaklıklarda muhafaza edilip diriltilebilen bir insan olmadı ve bu teknoloji çok da mümkün görünmüyor. Bu nedenle, birçok bilim insanı, canlı dondurma bilimini sahte bilim, savunulamaz bir saçmalık ve şarlatanlık olarak gördükleri için ciddiye almamaktadırlar. Alcor ayrıca bir dizi tartışmaya ve sansasyonel iddialara da konu oldu ve bunların hepsi inkar edildi.

Tüm bunlara rağmen, Alcor, gelecekteki gelişecek olan teknoloji olasılığının, hizmetlerini garanti altına almak için yeterli olduğunu savunuyor.

“Hiçbir canlı dondurma organizasyonu şu anda kriyoprezervasyonu yapılmış bir hastayı canlandıramaz, ancak Alcor’da bizler insanlara bunun güvenini verebileceğimizi düşünüyoruz. Nanoteknoloji ve gelecekteki diğer tıbbi teknolojilerin çok çeşitli imkanlara sahip olması bekleniyor,”diyor Alcor’un web sitesinde.

Alcor, her “hasta” nın kısa kısa bilgilerini içeren 181 kriyoprezervasyonunun tam listesini web sitesinde yayınlamaktadır. Örneğin, bu işlemi yaptıran 181’inci kişi, Ağustos 2020’de böbrek yetmezliğinden öldükten sonra beynine kriyoprezervasyon yapılan 67 yaşındaki bir erkekti. Bu süreçten geçenlerin büyük çoğunluğu ABD’den gelen kişiler, ancak ABD dışında Avustralya, Kanada, Fransa, Portekiz, İspanya, İngiltere, İsrail, Japonya, Çin ve Tayland’dan hastalarda bulunmaktadır.

banner37
Şu anda, sıfırın altındaki sıcaklıklarda korunduktan sonra hiçbir insan ölumden diriltilmedi.

Alcor’daki dondurularak korunan en eski vücut, 1967’de böbrek kanserinden ölen ve eski bir Kaliforniya Üniversitesi psikoloji profesörü olan Dr. James Hiram Bedford’a aittir. Tesiste aynı zamanda, beyzbol efsanesi Ted Williams’ın bedeni de bulundurmaktadır, bunun dışında şirket sermayedarı Peter Thiel de New York Times’a göre Alcor üyesidir.

Bu ilginç deneyde yer alabilmek için insanların hayatta iken üye olmaları gerekiyor. 2020 itibariyle, tüm vücut kriyoprezervasyonunun maliyeti 200.000$ ve nöroprezervasyon (yalnızca beyin) 80.000 $ ‘dır. İdeal koşullarda, canlı dondurma bekleme ekibi ölmekte olan bir kişinin yanında ölümden bir hafta öncesine kadar bekler.

Arizona’da Dondurularak Korunan Yaklaşık 200 Kişinin Gelecekte Bir Gün Tekrar Hayata Dönmesi Bekleniyor

Kişinin yasal olarak öldüğü açıklandıktan sonra, bir buz banyosuna yerleştirilmesi ve kanının bir “organ koruma solüsyonu” ile değiştirilmesi gibi işlemleri içeren bir stabilizasyon sürecinden geçecektir. Kan dolaşımı ve solunum daha sonra beyni korumak ve “koruyucu ilaçların” uygulanmasına izin vermek için yapay yollarla geri aktarılır. Soğutulan gövde daha sonra Alcor tesisine nakledilir. Web sitesi şunları belirtiyor: “Birçok Alcor üyesi, daha kısa nakliye süresi ve daha iyi prosedür sonuçları için Alcor yakınlarında emekli olmayı ve/veya darülacezelere girmeyi tercih ediyor.”

Tesiste, kan damarlarını, beyni ve diğer organları korumaya yardımcı olmak için başka kriyoprotektanlar da verilmektedir. Beş ila yedi gün ardından yani hazırlıklar tamamlandıktan sonra, gövde sıvı nitrojen içeren bir alüminyum tanka yerleştirilir. Burada vücutlar -196 ° C sıcaklıkta tutulur ve onları hayata döndürme potansiyeli olan gelişmeler için beklemeye başlar.

Ya tüm bunlar hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir umutsa? Çoğu bilim adamı da muhtemelen böyle söylüyordur. Ancak, belki de her zaman bir ihtimal bırakıp asla dememeliyiz.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1