banner2

Biden: En ölümcül tehdit beyaz ırkçılıktır

banner35

Biden: En ölümcül tehdit beyaz ırkçılıktır
banner45
banner46

Oklahoma’nın Tulsa kentinde 1921’de katledilen yüzlerce siyahi ABD’li için anma töreni gerçekleştirildi. Törene katılan ABD Başkanı Joe Biden, Tulsa’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu.

"KARANLIKTA ÖRTBAS EDİLİYORDU"

ABD Başkanı Biden, ülke tarihinin en kanlı ırkçı olaylarından biri olan Tulsa Katliamı'nın 100. yılı için Oklahoma'nın Tulsa kentini ziyaret etti ve burada düzenlenen anma törende bir konuşma yaptı.

Söz konusu katliamı anmak için Tulsa'ya gelen ilk ABD Başkanı olduğunu belirten Biden, "Uzun süredir tarihimizde olanlar sessizce söyleniyordu, karanlıkta örtbas ediliyordu. Ancak tarihin konuşulmaması, olayların yaşanmadığı anlamına gelmez. Karanlık çok şeyi saklayabilir ancak hiçbir şeyi silemez." diye konuştu.

banner37
"BU BİR AYAKLANMA DEĞİL, KATLİAMDI"

Biden, Tulsa Katliamı'nın ardından hiçbir gözaltı yapılmadığını ve ölenlerin sayısının resmi rakamlara yansımadığını belirterek, "Bu bir ayaklanma değil, bir katliamdı." ifadesini kullandı.

100 yıl önce olanların bugünü de etkilediğinin altını çizen Biden, "Ben sessizliği doldurmaya geldim. Çünkü sessizlikte yaralar derinleşiyor. Ne kadar acılı olursa olsun, andıkça yaralar iyileşiyor." değerlendirmesini yaptı.

EN BÜYÜK TEHDİT: BEYAZ IRKÇILIK

Irkçılığı "iç terör" olarak nitelendiren Biden, "Bugün anavatanımıza yönelik en ölümcül tehdit DEAŞ ya da El Kaide değil, beyaz ırkçılıktır." dedi.

Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde 1921'de yaşanan ırkçı olaylarda, silahlı beyaz isyancı grupların saldırıları sonucunda 300'e yakın siyahi hayatını kaybetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1