banner2

Biden Türkiye'yi hedef aldı

banner35

banner44
Biden Türkiye'yi hedef aldı

ABD Başkanı Joe BidenSuriye hakkındaki Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzattığını duyurdu. Suriye için alınan yeni kararı duyuran Biden, bu bildirisinde Türkiye'ye de ithamlarda bulundu. Alınan kararla ilgili Kongre'ye bildirim mektubu yollayan Biden, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü YPG'ye yönelik operasyonlarının DEAŞ'la mücadeleye zarar verdiğini iddia etti.

Beyaz Saray'ın kararla ilgili açıklamasında, eski Başkan Donald Trump'ın 14 Ekim 2019'da 13894 sayılı kararnameyle, hem Suriye'deki hem de Suriye'yle ilişkili durumların, ABD'nin ulusal güvenliği ve dış politikasına getirdiği alışılmadık ve olağanüstü tehditle baş etmek için "Uluslararası Acil Ekonomik Yetkiler Yasası" uyarınca ulusal acil durum ilan ettiği hatırlatıldı.

''OLAĞANÜSTÜ BİR TEHDİT''

banner37
Joe Biden, bu durumun 14 Ekim 2021'den sonra da devam etmesine karar verdiğini belirtti. Biden'ın mektubunda şu ifadeler yer aldı:

"Suriye'deki ve Suriye'yle ilişkili durumlar, özellikle de Türk hükümetinin, Suriye'nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, DEAŞ'ı yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor; bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor ve ABD'nin ulusal güvenliği ve dış politikasına karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmayı sürdürüyor.''

Kararın devam etmesi gerektiğini vurgulayan Biden, "Dolayısıyla, Suriye'deki ve Suriye'yle ilişkili durum hakkında 13894 sayılı kararnamede ilan edilen ulusal acil durumun devamının gerekli olduğuna kanaat getirdim" dedi.

Beyaz Saray açıklamasında da, acil durumun sürecinin bir yıl daha uzatıldığı ve kararın Resmi Gazete'de yayınlanacağı bilgisine yer verildi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1