banner2
banner34

Danimarka’da test ve aşı merkezlerine saldırı

banner35

Danimarka’da test ve aşı merkezlerine saldırı
banner45

Danimarka’da 2020 yılının Aralık ayında Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan karantina önlemlerini halk protesto etmişti.

Göstericiler, kısıtlamaların özel hayata, özgürlük ve insan haklarına aykırı olduğunu ifade etmiş kısıtlamaların kaldırılmasını talep etmişti. Ülkede son birkaç günde Covid-19 test ve aşı merkezlerine yönelik saldırılar düzenlendi.

banner37
Jutland eyaletindeki Rodekro kasabasındaki aşı ve test merkezini işaret eden tabelalara sprey boyalarla “Korona yalan” yazıldı. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken tanıkların ifadelerine başvurdu. Hobro’daki bir aşı ve test merkezi de bir saldırıya uğradı.

Bölge polisi tarafından yapılan açıklamada, Silkeborg kasabasındaki bir aşı merkezine yönelik kundakçılık girişiminde bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, yüzü maskeli saldırganların aşı merkezine molotofkokteyli attığı hemen müdahale edilmesi sonucu alevlerin binaya yayılmasının önlendiği bildirildi. Polis olayla ilgili soruşturmasını sürdürüyor. Ballerup kasabasında da bir aşı merkezine yönelik kundaklama girişiminde bulunulmuş, polis soruşturma başlatmıştı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen daha önce yaptığı bir açıklamada, 50 yaş ve üstü herkesin aşılanması sonrası kısıtlamaların kaldırılabileceğini belirtmiş ve Covid-19 pasaportlarının salgını takip etme konusunda faydalı olabileceğini ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1