banner2

Fransa nükleer santral sayısını arttırmaya hazırlanıyor

Fransa nükleer santral sayısını arttırmaya hazırlanıyor
banner47

Rusya ile Ukrayna arasındaki  savaş sonrası Moskova yönetimine yaptırım uygulayan  Fransa enerji krizi ile birçok Avrupa ülkesi gibi karşı karşıya kaldı. Başkent Paris’te mesai sonrası ışıkların kapatılması yönünde çağrıda bulunurken aksi durumda ise para cezası kesiliyor. Sokakları karanlığa gömen peş peşe önlemler sonrasında Macron hükümeti yeni bir adım atmak için harekete geçti.

YASA TASARISI 2023’TE PARLAMENTOYA GELİYOR

Fransa’da Bakanlar Konseyine dün sunulan ve 3 noktada 6 Avrupa basınçlı nükleer reaktörün (EPR) inşasını ve prosedürünün kolaylaştırılmasını kapsayan yasa tasarısının, 2023 başında parlamentoda tartışılması bekleniyor.

MACRON PLANLARINI GÖZDEN GEÇİRDİ

Yüksek enerji fiyatları yanında ülkedeki 56 reaktörlerden 24’ünün zorunlu bakım ve denetlemeler nedeniyle kapalı olması, 2021’de nükleer enerji gücünü artırmak istediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u acil kararlar almaya sevk etmiş görünüyor. Bu dönemde rutin denetim ve bakım nedeniyle yazın 32 reaktörün kapalı olması, 2018’de eskiyen 14 reaktörü 17 yıl içerisinde tamamen devre dışı bırakmak istediğini dile getiren Macron’un planlarını da gözden geçirmesine neden oldu.

banner37

DIŞA BAĞIMLIKTAN KURTARICAK

Fransa’yı elektrik enerjisi konusunda dışa bağımlılıktan kurtarmayı hedefleyen yeni yasa tasarısı, hükümet sözcüsü Olivier Veran tarafından “Krizin acil olarak çözümüne bir yanıt olmasının yanı sıra ileriye dönük bir proje iklim , değişikliği, enerji bağımsızlığı ve satın alma gücü konularında sürdürülebilir bir çözüm” olarak sunuldu. Veran, yeni nükleer reaktörlerin inşası sürecinde, çevreye saygı ve nükleer altyapı güvenliği noktasındaki standartları düşürmeyeceklerini, bu yeni nesil reaktörlerin, mevcut reaktörlerin civarında, denizde inşa edilmesi ihtimalinin bulunduğunu ifade etti.

ÇEVREYE ETKİLERİ İNCELENECEK

Reaktörlerin her biri için kamusal katılım prensibine uyulacağını belirten Veran, her EPR için en az 1 kamusal tartışma ve 2 ya da 3 tahkikat yapılacağını aktardı. Öte yandan, hükümet sözcüsünün söyledikleri çevreci derneklerin endişelerini gidermekte yeterli olmadı. Kuşların Korunması Birliği (LPO) Başkanı Allain Bougrain-Dubourg, Fransız TF1 kanalına yaptığı açıklamada, nükleer reaktörlerin canlı çeşitliliği üzerindeki etkisine dair uluslararası veriler olsa da Fransa’da çok az veri bulunduğuna dikkati çekti. Nükleer reaktörler konusunun ülkede şeffaf olmadığını söyleyen Bougrain-Dubourg, rüzgar tribünleri ve güneş panelleri gibi nükleer reaktörlerin çevreye etkisini de incelemek istediklerini belirtti.

HALKIN GÖRÜŞÜNÜ DAHİ ALMAYABİLİR

Mikroorganizmalara zarar veren türbinler suyun ısınmasına neden olurken santrallerin çıkışlarına kurulan direkler kuşların yönlerini şaşırmasına yol açabiliyor. Bir yandan ana enerji sağlayıcısı EDF'nin sitesinde nükleerden çıkışa ilişkin hedefler varken diğer yandan Macron'un halkın görüşünü dahi almadan nükleere yönelmesi akıllarda soru işareti bırakıyor. Konunun halkla istişare edilmesi zaruriyetine rağmen hükümet yeni reaktörlerin 2037 hatta 2035'te devreye alınması için hazırladığı tasarı metnini 2023'ün ilk çeyreğinde parlamentoya sunmayı hedefliyor. 

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1