banner2

Gazze'ye gidecek 50 bin doz aşıyı İsrail imha etti

banner35

banner44
Gazze'ye gidecek 50 bin doz aşıyı İsrail imha etti
banner45
banner46
banner47

Filistin Sağlık Bakanlığı, Abluka altındaki Gazze Şeridi'ne gönderilen 50 bin doz Sputnik Lite aşısının, kullanıma uygun olmadığı gerekçesiyle imha edildiğini duyurarak bu durumdan İsrail'i sorumlu tuttu. Nakliye esnasında aşıların uzun süre, uygun olmayan koşullarda bekletildiğinin belirtildiği açıklamada, son kullanma süresi dolan aşıların kurallara uygun şekilde imha edildiği bildirildi.

KULLANIMA UYGUN BULUNMADI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 9 Eylül'de, bakanlığın Ramallah'taki sağlık depolarından, İsrail'in kontrolündeki Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı aracılığıyla 50 bin doz Sputnik Lite aşısı teslim alındığı kaydedildi.

banner37
Söz konusu aşıların, güvenliğinin ve kalitelerinin sağlanması için bir dizi onaylı prosedüre tabi tutulduğu aktarılan açıklamada, inceleme ve denetimden sonra bu sevkiyatın, hasarlı olduğunun ve kullanıma uygun bulunmadığının tespit edildiği vurgulandı.

'İŞGALCİ İSRAİL SORUMLUDUR'

Açıklamada, kullanıma uygun olmayan 50 bin dozun uygun bir şekilde imha edilmesine karar verildiği belirtilerek, "İşgalci İsrail, aşıların, zamanında ulaşmasını engellediği ve uygun olmayan nakliye ve soğutma koşullarında uzun saatler bekletildiği için imha edilmesinden sorumludur." ifadesi kullanıldı.

Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze'de son verilere göre, Covid-19 kaynaklı can kaybı 1228'e, vaka sayısı 147 bin 368'e yükseldi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1