banner2

Golan Tepeleri polemiği sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararını imzalamasına Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Rusya'dan tepki geldi.

Golan Tepeleri polemiği sürüyor

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararını imzalamasıtepki gördü.

 

AB: İSRAİL'İN İŞGALİNDE OLAN TOPRAKLAR ÜZERİNDEKİ EGEMENLİĞİNİ TANIMIYORUZ

Avrupa Birliği, "Tutumumuz değişmedi. Golan Tepeleri dahil İsrail'in 1967'den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz" açıklamasında bulundu.

 

BM: GOLAN TEPELERİ'NİN STATÜSÜ DEĞİŞMEDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, "Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor." dedi.

Dujarric, günlük basın brifinginde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanıyan başkanlık kararına ilişkin açıklamada bulundu.

Sözcü Dujarric, "Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor." ifadesini kullandı. .

 

RUSYA: BU DURUMU DAHA DA KÖTÜLEŞTİRİR

 

 
 

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Uluslararası hukuka aykırı bu karar Orta Doğu'daki gerginliği artırabilir. BMGK kararlarını yok sayan bu tür adımlar sadece durumu daha da kötüleştirir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 06:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1