banner2

Her gün 2000 ceset yakıldı!

ABD'de yapılan bir çalışmada Wuhan’da şubat ayının ortasında resmi olarak açıklanan toplam 700 ölünün aksine, 24 saat boyunca tam kapasiteyle çalışan 86 krematoryumda günde 800 ile 2000 arasında cesedin yakıldığını belirtildi. 

Her gün 2000 ceset yakıldı!

ABD'li bilim insanlarından Çin'deki koronavirüs vakalarına ilişkin ürküten bir iddia geldi. 

ABD’li bilim insanları, Wuhan’daki krematoryum faaliyetlerine dayanarak ülkedeki ölümlerin resmi olarak açıklanandan 14 kat daha fazla olduğunu öne sürdü. Buna göre Mart ayının ortasından bu yana sadece pandeminin başladığı Wuhan’da 36 binden fazla ölüm kaydedildi.

ABD’li araştırmacılar Çin’in yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle meydana gelen ölümleri örtbas ettiğini öne sürdü. Resmi açıklanan rakamlara göre 83 bin 293 Covid-19 vakasının bulunduğu ülkede pandeminin başlangıcından bu yana 4 bin 634 ölüm gerçekleşti. 

Ancak, pandeminin başladığı Wuhan’daki krematoryum faaliyetlerini inceleyen uzmanlar kentte mart ayının ortasından bu yana 36 bin ölümün meydana geldiğini iddia etti.

NTV'nin haberine göre; Washington Üniversitesi, Ohio Devlet Üniversitesi  ve ABD’li iletişim şirketi AT&T ortaklığında yapılan çalışmada, Wuhan’da şubat ayının ortasında resmi olarak açıklanan toplam 700 ölünün aksine, 24 saat boyunca tam kapasiteyle çalışan 86 krematoryumda günde 800 ile 2000 arasında cesedin yakıldığını belirtildi.

Bilim insanları verilere dayanarak, açıklanan rakamın gerçeği yansıtmadığını ve  bu dönemde binlerce ölümün gerçekleştiğini aktardı.

23 Mart’ta ise cenaze evlerinin on  binlerce vazo (ölülerin küllerini saklamak için) siparişi aldığı bildirildi.

Bu esnada ise  Çin’de açıklanan toplam ölü sayısı 2 bin 534’tü. Ancak, ABD’li araştırmacılar krematoryumlardaki ölümlere ve cenaze siparişlerini değerlendirdiklerinde yalnızca Wuhan’da 36 bin kişinin ölmüş olabileceğini aktardı.  

Araştırmayı yöneten Dr. Mai He, “Tahminlerimiz 23 Mart’tan bu yana krematoryumda yapılan işlemlere ve cenaze evi siparişlarine dayanıyor.

Yaptığımız hesaplamalarda ülkedeki gerçek ölüm rakamlarının resmi olarak açıklanandan 14 kat fazla olabileceğini gördük” dedi.

Diğer taraftan, corona virüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin'de başkent Pekin'de yeni vakaların görülmesiyle kısmi karantina yeniden başlandı.

 İkinci dalga endişesine kapılan ülkede, başkentte bin 200'den fazla uçuş durduruldu ve okullar kapatıldı.

30'a yakın mahalleye seyahat yasağı getirildi. Yeni salgının merkezinin Pekin'deki bir gıda pazarı olduğu tahmin ediliyor. Wuhan'daki salgın da kentteki bir deniz ürünleri pazarında başlamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1