banner2

İspanya'da Seçimin Galibi Sosyalist Parti

İspanya'daki erken seçimde, kesin olmayan sonuçlara göre iktidardaki sosyalistler birinci parti olarak çıktı ancak tek başına hükümeti kurmak için yeterli çoğunluğu sağlayamadı.

İspanya'da Seçimin Galibi Sosyalist Parti

 

Başbakan Pedro Sanchez'in lideri olduğu İspanyol Sosyalist İşçi Partisi yüzde 29 oy alarak birinci parti oldu.

123 sandalye kazanan Sosyalistlerin, hükümeti kurmak için bir önceki hükümette ortaklarından biri olan ve bu seçimde 42 sandalye kazanan merkez sol parti Podemos ya da özerk bölgelerden çıkan siyasi partilerin desteğine ihtiyacı olacak.

Sosyalist Parti ve Podemos'un bir araya gelmesi halinde de, hükümet kurmak için gerekli olan 176 sandalyeye ulaşılamıyor. 11 milletvekilinin daha koalisyona katılması gerekiyor.

Sanchez, Bask milliyetçileri ya da Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı partilerin kapısını çalabilir. Ancak geçen ay hükümete verdikleri desteği çekip erken seçime giden yolu açan da, Katalonya partileri olmuştu.

Katalan merkez sol ERC, Katalonya'dan en fazla oyu alan parti oldu. 15 sandalye kazanan ERC'nin lideri Oriol Junqueras, Ekim 2017'de bağımsızlık ilan ettiği için şu an cezaevinde.

Jonqueras ve diğer Katalan yöneticilerin yargılanması sürecinde Katalan bağımsızlık yanlısı partiler hükümetten çekilmiş ve böylece erken seçim kararı alınmıştı.

Sanchez, yaptığı zafer konuşmasında partisinin "eşitsizlikle ve yolsuzlukla mücadele ve bir arada yaşamayı güçlendirme" yolunda çalışacağını söyledi. "Geçmiş kaybetti, gelecek kazandı" dedi.

DEMOKRASİYE GEÇİŞİN ARDINDAN AŞIRI SAĞ PARTİ İLK KEZ PARLAMENTODA

1975 yılında diktatör Francisco Franco'nun ölümüyle demokrasiye geçişin sağlanmasından beri ilk kez aşırı sağ bir parti de parlamantoya giriyor.

Oyların yüzde 10'undan fazlasını alan aşırı sağ Vox partisi çok kültürlülüğe, feminizme ve göçmenlere karşı bir politika izliyor.

Oyların neredeyse tümünün sayıldığı seçimin sonucuna göre Vox, 350 sandalyeli parlamentoda 24 sandalye kazanıyor.

Seçimin bir diğer sürpriz sonucu ise, sağcı Halk Partisi'nin oylarının yüzde 16,7'ye düşmüş olması. Mayıs 2018'deki güven oylamasına kadar ülkeyi yöneten parti, diğer sağ partilerin desteğini alsa bile koalisyon kuracak sandalye sayısına ulaşamıyor.

Tarihindeki en düşük oyu alan Halk Partisi'nin 65 sandalyesi var. Bir önceki dönem ise 137 sandalyesi vardı.

Diğer bir sağ parti olan Ciudadanos (Vatandaşlar Partisi) ve aşırı sağ Vox ile bir araya gelse bile, Halk Partisi sağ partilerden ittifak oluşturacak sandalye sayısına ulaşamıyor.

SANCHEZ HÜKÜMET KURABİLİR Mİ?

Sanchez koalisyon hükümeti için sol partilerin de merkez sağ partilerin de kapısını çalabilir.

Bir önceki hükümette koalisyon ortağı Podemos'un lideri Pablo Iglesias, Pazar akşamı yaptığı konuşmada, yeni bir koalisyonun mümkün olabileceğini duyurdu.

Ancak iki partinin kuracağı koalisyon, Katalan bağımsızlık yanlısı partilerin vereceği desteğe bağlı.

Sanchez doğrudan 57 sandalye kazanan merkez sağ Ciudadanos'un kağısını da çalabilir. Ancak partinin lideri Albert Rivera, Sanchez'in daha önce Katalan ayrılıkçılarla kurduğu ittifaktan dolayı Başbakan'ı sert şekilde eleştiriyor.

Sanchez zafer konuşmasını yaparken destekçileri de "Rivera'ya hayır" diyerek Ciudadanos'la kurulacak bir ittifaka karşı olduğunu daha seçim gecesi dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 05:35
banner9
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1