banner2
banner34

Kanada, 20 milyon doz daha aşı için harekete geçti

Kanada, 20 milyon doz daha aşı için harekete geçti

Kanada, yeni aşı alımı için harekete geçti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau yaptığı açıklamada, Pfizer-BioNTech ile 20 milyon dozluk Covid-19 aşısı için anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Trudeau'nun açıklaması, Satın Alma Bakanı Anita Anand'ın federal hükümetin Moderna'nın Covid-19 aşısından alabileceği ancak bu yılın sonuna kadar yetişemeyeceği anlaşılan 16 milyonluk dozdan vazgeçtiğini açıklamasının ardından geldi.

banner37
Trudeau, Pfizer-BioNTech'in 20 milyon ek dozunun Nisan veya Mayıs aylarında ulaşmasının beklendiğini ifade ederek, “Hızlanmak, ilerlemek ve Kanadalılar için olabildiğince çabuk daha fazla doz almak için çeşitli aşı şirketleriyle çalışmaya devam ediyoruz. Şu anda, kentlere Şubat ayı sonuna kadar her hafta alacakları aşı dozları konusunda çok net talimatlar ve bilgiler verdik, bu da dağıtım süreçlerini planlayıp yönetmelerine olanak tanıyor" dedi.

Kanada’da 377.560 kişi aşılandı
Kanada’da, günlük vaka sayılarında yılbaşından bu yana artış yaşanırken, ülke genelinde şu ana kadar 377.560 kişi Covid-19’a karşı aşılandı. 80 milyon doz Covid-19 aşısı planlandığı gibi Kanada’ya ulaşması halinde tüm ülke için yeterli aşı dozuna sahip olunacak.

Kanada Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışan Health Canada, güvenlik ve etkinlik incelemeleri yaptığı 2 aşı adayı olan Oxford-AstraZeneca ve Johnson & Johnson’un aşılarına onay vermesi halinde 20 milyon doz Oxford-AstraZeneca ve 38 milyon doz Johnson & Johnson aşısını güvence altına almayı planlıyor.

Federal hükümet, Nisan ayında genel nüfusu aşılamaya başlamayı planlarken, Haziran ayına kadar nüfusun yüzde 40 ila 50'sine denk gelen 15 ila 19 milyon Kanadalının aşılanması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1