banner2

Kanada’da kuş gribi alarmı! 1.7 milyon kanatlı hayvan öldürüldü

Kanada’da kuş gribi alarmı! 1.7 milyon kanatlı hayvan öldürüldü
banner47

Kanada'da kuş gribi alarmı verildi. Ülke genelinde bugüne kadar 1.7 milyon kanatlı hayvanın öldürüldüğü bildirildi. Ayrıca halktan bahçelerdeki kuş yemliklerinin kaldırılması da istendi.

Salgından 63 çiftlik etkilendi.

Kanada Gıda Denetleme Ajansı (CFIA) tarafından yapılan açıklamada, Kanadalı kümes hayvanları ve yumurta üreticilerinin, son derece bulaşıcı bir kuş gribi türü nedeniyle 1 milyon 740 bin 500 hayvanı öldürülmek zorunda kalındığı kaydedildi. Açıklamada, şu anda Kanada genelindeki kümes hayvanı çiftliklerinde H5N1 virüsünün neden olduğu yüksek derecede patojenik kuş gribi (HPAI) vakalarına müdahale edildiği kaydedildi.

banner37
63 ÇİFTLİK ETKİLENDİ

Alberta eyaleti, itlaf edilen 900 bin kümes hayvanı ve salgından etkilenen 23 çiftlik ile ilk sırada yer alıyor. Bunu itlaf edilen 425 bin kümes hayvanı ve salgının görüldüğü 23 çiftlik ile Ontario eyaleti izledi. 6 çiftlikte 225 bin hayvanın itlaf edildiği Quebec eyaleti üçüncü sırayı alırken; Quebec’i 7 çiftlik ve 110 bin öldürülen hayvanla Saskatchewan eyaleti takip etti. British Columbia eyaletinde 7 çiftlikte 53 bin; Manitoba eyaletinde bir çiftlikte 15 bin ve Nova Scotia eyaletinde 2 çiftlikte 12 bin hayvan kuş gribi nedeniyle öldürüldü. Newfoundland-Labrador ve New Brunswick eyaletlerinde bir 500 kümes hayvanı uzman ekiplerce öldürüldü.

KUŞ YEMLİKLERİ KALDIRILDI

Şu anda Kuzey Amerika'daki tavuk ve hindi çiftliklerini etkileyen kuş gribi türünün, hem yabani hem de evcil kuşlar tarafından kolaylıkla yayılabileceğine işar ediliyor. Önlem olarak vatandaşlardan bahçelerine kuşlar için yemlik koymamaları yasaklandı.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1