banner2

Kosova ile Sırbistan savaşın eşiğinde

Kosova ile Sırbistan savaşın eşiğinde
banner46

Dünyanın gözü Balkanlar’da Kosova ile Sırbistan arasındaki gerginliğe çevrildi. Tansiyonun yükseldiği, silah ve siren seslerinin duyulduğu bölgede Kosova hükümetinin geri adım atması sonrasında sınırda sessizlik hakim. Ancak ajanslardan servis edilen görüntülerde sınırların araçlarla kapatıldığı ve bölgede polislerin denetimleri sıklaştırdığı gözlemlendi. Uzmanlar iki ülke liderlerinin yapacağı açıklamalara göre bölgedeki gerginliğin tekrar tırmanabileceği uyarısında bulundu. İşte Kosova ile Sırbistan'dan gelen açıklamalar ve son durum...

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, Çin ile Tayvan arasındaki gerginlik derken dünya bu sefer de Balkanlar’dan dün yükselen ateş seslerine gözünü çevirdi. Kosova hükümetinin ülkedeki Sırplar dahil olmak üzere herkese ulusal araç plakası ve kimlik zorunluluğu getiren düzenlemeyi yürürlüğe koymak istemesi tansiyonu yükseltti. Kosova’da yaşayan Sırplar söz konusu düzenlemeye karşı çıkarak iki ülke arasında zaten yaşanan gerilimi iyice tırmandırdı.  

KOSOVA GERİ ADIM ATTI

Dün akşam saatlerinde Kosova’nın kuzeyinde kurulan barikat, silahlar ve siren seslerine birde NATO ve Rusya’dan gelen açıklamalar eklendi. Kosova hükümeti gerilimi tırmandıran tasarıyı 1 Eylül'e kadar ertelediğini duyurdu.  

NATO’YA AİT 2 ARAÇ GÖRÜLDÜ

Dün akşam saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden "Kosovalı Sırpların sınır kapatma eylemi"nin sabahında bölgede sadece NATO'nun Kosova Gücüne (KFOR) ait iki araç gözlendi. Ülkenin Jarinje Sınır Kapısı yakınlarında araçlarla kurulan barikatların durduğu kaydedildi.

banner37
VUCİC: BU DURUM ÇÖZÜLECEK

Kararın ardından Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic ve Kosova'daki NATO Gücü (KFOR) komutanıyla Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bir araya geldi. Toplantının ardından açıklamada bulunan Vucic, Kosova ile önümüzdeki dönemde bir çözüm yolu bulmayı ümit ettiklerini belirterek, "Umarım iyi haberler alacağız ve bu durum çözülecek." dedi.  Vucic, önümüzdeki haftalar ve ayların oldukça zor bir siyasi mücadeleyle geçeceğine işaret ederek, "Kendilerine hakim olanlara, özellikle de Kosovalı Sırplara teşekkür ediyorum. Teslim olmayacağımızı ve Sırbistan'ın kazanacağını bir kez daha tekrarlamak istiyorum." diye konuştu.

KOSOVA BAŞBAKANI: GERİLİMİN SEBEBİ SIRPLAR

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginlikten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Sırbistan’ın Kosova Sorumlusu Petar Petkoviç'i sorumlu tuttu.Kosova’da tansiyonun yükselmesinin ardından Kosova Başbakanı Albin Kurti açıklama yaptı. Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginlikten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Sırbistan’ın Kosova Sorumlusu Petar Petkoviç'i sorumlu tutan Kurti, Kosova kamuoyunun Sırbistan medyasının tuzağına düşmemesini istedi. Kurti ayrıca, "Önümüzdeki günler ve haftalar zorlu ve sorunlu olabilir" dedi.

KOSOVA-SIRBİSTAN ARASINDAKİ SORUN

Kosova'da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğu getirileceğinin bildirilmesi üzerine Kosova’daki Sırplar, dün akşam ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmıştı. Kosova'da siren sesleri duyulurken, ülke polisi bazı yerlerden silah sesleri geldiğini ancak kimsenin yaralanmadığını bildirmişti.

YAŞANAN GERGİNLİK DİYALOG SÜRECİNİ KESİNTİYE UĞRATTI

Sırbistan, 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi toprağı olarak görüyor. Avrupa Birliği'nin (AB) arabuluculuğunda 2011'de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkilerin normalleşmesini ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor. Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci, dün akşam yaşanan gerginlik gibi farklı nedenlerden sık sık kesintiye uğruyor.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1