banner2

Kremlin: Türkiye’nin varlığı güvenin ana faktörü

Kremlin: Türkiye’nin varlığı güvenin ana faktörü
banner47

Rusya’nın  Ukrayna’nın Kırım’daki Sivastopol kentinde bulunan Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik saldırısı sonrası askıya aldığı  Karadeniz tahıl anlaşması Türkiye’nin büyük çabası sonrası yeniden başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Grup Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada verdiği tahıl koridoru müjdesini dünya basını son dakika olarak duyurdu. Türkiye’nin rolüne dikkat çeken kamuoyu ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in telefon görüşmesi gerçekleştirdiği süreci hatırlattı.

TAHIL KORİDORU’NDA SÜRE UZATILACAK MI?

banner37
Tahıl koridorunu anlaşmasının  19 Kasım’da biteceğine söyleyen Bakan Akar sürenin uzatılması için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Rusya'nın anlaşmaya tekrar dönmesinin anlaşma süresinin uzatılması anlamını taşımadığını belirten Peskov, "Anlaşmanın uzatılmasını resmi olarak görüşmemiz gerekiyor. Tüm tarafların anlaşmanın uygulanmasını ve parametrelerini değerlendirmesi gerekecek. Daha sonra karar verilebilir" dedi.

Sıcak gelişmelerin yaşandığı tahıl koridorunda  Kremlin’den gelen açıklamalar ise şu şekilde;

KREMLİN: ANLAŞMALARA OLAN GÜVENİN ANA FAKTÖRÜ TÜRKİYE

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Türkiye'nin girişimiyle yeniden tahıl anlaşmasına dönmesine yönelik gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin Kiev yönetiminden Karadeniz'deki gıda koridoruna saldırmaması yönünde garanti almak için yoğun çaba sarf ettiğini ifade eden Peskov, "Mevcut durumda garantiler Türk tarafına sunuldu. Ancak anlaşılır gerekçelerden dolayı doğrudan bize sunulamadı. Bu durumda Moskova ve Ankara bu garantilerin verildiği taraflar oluyor. Anlaşmanın önemi vurgulanıyor ve elbette Ankara ve bizzat Türk diplomatlar, askeri yetkililer ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yürütülen çalışma, büyük övgüyü hak ediyor. Tabi ki şu da var, Türkiye'nin bu anlaşmada yer alması, anlaşmaya güvenin ana güven faktörü" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2022, 14:35
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1