banner2
banner34

Küresel ısınma onları da şaşırttı

Küresel ısınma onları da şaşırttı
banner45
banner47

Küresel ısınmayla birlikte sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde, insanların yanı sıra hayvanlar da mevsimleri karıştırır oldu. Normalde nisan ve ekim aylarında yumurtlayan deva kuşları, ocak ayında yumurtlamaya başladı.

Bursa Uludağ Üniversitesi'ndeki çiftlikte bulunan deve kuşları bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle erken yumurtlamaya başladı.

banner37
Ziraat Fakültesi'nde 1997 yılında kurulan çiftlikte deve kuşu üzerine akademik çalışmalar yapılıyor. 12 yetişkin deve kuşunun bulunduğu çiftlikte, aynı zamanda üretim de yapılıyor. Çiftlikteki 8 dişi deve kuşundan yılda ortalama 400 yumurta alınıyor. Bahar aylarında yumurtlaması gereken kuşlar bu yıl kış mevsiminde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle mevsimleri karıştırıp yumurtlamaya başladı.

"OMLET YAPIP YEMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak, "Deve kuşları Kuzey yarım kürede Nisan ve Ekim ayları arasında yumurtlamakta. Biz sezon dışında dişi ve erkekleri daha sonraki dönemde döl oranı fazla olması anlamında ayırıyoruz. Bu yıl kış mevsiminde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine hava sıcaklığına aldanan hayvanlar yumurtlamaya başladılar. Bu istediğimiz bir durum değil. Kışın alınan yumurtalarda döllük düşük olduğu gibi yumurtadan çıkacak civcivlerin yaşama şansı çok olmuyor. Normal sezonun dışında yumurtlama çok isteğimiz durum değil. Normal sezondaki yumurta verimini etkiliyor. Kontrol edilemeyen iklim değişikliği bu hayvanları da etkiliyor. Bu yumurtaları biz damızlık olarak değerlendirmeyeceğiz. Omlet yapıp yemeyi düşünüyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1