banner2

Miçotakis'ten ılımlı Türkiye mesajı

banner35

Miçotakis'ten ılımlı Türkiye mesajı
banner45
banner47

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY) temaslarda bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, GKRY lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi. Rum basınında yer alan haberlere göre, Rum Başbakanlık Sarayı'nda yapılan görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Miçotakis, görüşmede, büyük ölçüde Ukrayna'daki Rus saldırıları sonucunda ortaya çıkan jeopolitik kışkırtmaların önlenmesi için ortak koordinasyonu teyit ettiklerini söyledi.

Miçotakis, son dönemde Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler karşısında da eylemlerini koordine edeceklerini savundu. "Herhangi bir revizyonist niyet karşısında savunmamız, uluslararası hukuk, güçlü ittifaklar ve Avrupa ailesine katılmamızdır." diyen Miçotakis, diplomasinin dışına çıkan söylemlerin karşısında olacaklarını ileri sürdü.

banner37
''SAKİN SULARA YENİDEN GELEBİLİRİZ''

Türkiye ile yaşanan gerginlik konusunda Miçotakis, "Kararlı ve soğukkanlı olmaya devam edeceğiz. Her zaman iletişim kanallarını açık tutarak sakin sulara yeniden geleceğimizi düşünüyorum" dedi.

Anastasiadis de Yunanistan tarafından verilen tam dayanışma için teşekkürlerini ifade ederek, aynı taktik ve politikayı yürüttüklerini, uluslararası hukuk, müttefikleri ve AB üyesi olmalarının kendilerini koruduğunu savundu.

Görüşmede, Türkiye'nin bölgedeki faaliyetleri ve Kıbrıs konusunun da ele alındığı kaydedildi. Miçotakis'in Kıbrıs Rum kesiminde başka temaslar da yapması öngörülüyor.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1