banner2
banner34

Millet İttifakı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olması dünya basınında

Millet İttifakı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olması dünya basınında
banner45
banner46

Ankara’da baş döndüren trafiğin ardından 6’lı Masa tekrar bir araya geldi. Saadet Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından liderler kameraların karşısına geçti. Toplantıya ev sahipliği yapan Temel Karamollaoğlu adaylarının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu açıkladı. Bu açıklama sonrasında eline mikrofonu alan CHP lideri toplanan kalabalığa seslendi.

KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞI DÜNYA BASININDA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde muhalefetin ortak adayı olarak seçime girmesi dünya basınında da büyük yankı uyandırdı. Söz konusu haberi son dakika olarak duyuran Reuters, 14 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan seçimlerin Türkiye için 'tarihi' olduğu yorumunu yaparken, "Kılıçdaroğlu, eski bir devlet memuru olarak yıllardır devam eden ekonomik kriz ve artan enflasyonun yanı sıra geçen ay ülkenin güneyinde meydana gelen ve 46 binden fazla kişinin öldüğü, devlete eleştiriler yöneltilmesine yol açan yıkıcı depremleri lehine çevirebilir. Bununla birlikte bazıları enerjik bir eski ekonomist olan ve bir yolsuzluk karşıtı savaşçı olarak yükselen Kılıçdaroğlu'nun kampanyalardaki karizması sayesinde bir düzineden fazla seçim zaferi kazanan Erdoğan'ı yenilgiye uğratıp uğratamayacağından şüphe ediyor." ifadelerini kullandı.

AKŞENER’İN TUTUMUNU ‘İTTİFAK DRAMASI’ OLARAK YORUMLADI

"Seçmenler sadece Türkiye'yi kimin yöneteceğine değil, aynı zamanda nasıl yönetileceğine, ekonomisinin nereye gittiğine, Ukrayna ile Ortadoğu'daki ihtilafları hafifletmek için nasıl bir rol oynayacağına karar verecek." ifadeleriyle dikkat çeken Reuters, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in Kılıçdaroğlu'nun adaylığına itiraz ettiği süreci 'ittifak draması' diye nitelerken Millet İttifakı'nın nihayetinde vardığı anlaşmanın Kılıçdaroğlu'nun seçimleri kazanma ihtimalini artırabileceği yorumunu yaptı.

NYT: KIDEMLİ MUHALİF SİYASETÇİ ADAY OLARAK BELİRLENDİ

New York Times (NYT), ilgili haberinde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı koltuğundan indirmek isteyen muhalefet, ülkenin siyasi ve ekonomik gidişatını büyük ölçüde değiştirebilecek seçimlere sadece iki ay kala kıdemli bir muhalif siyasetçiyi cumhurbaşkanı adayı olarak belirledi. Türkiye'nin en büyük muhalefet partisinin lideri olan Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın son 20 yılda ülkenin en güçlü siyasetçisi olarak gücü elinde toplarken demokrasiyi erozyona uğrattığını söyleyen, bunu tersine çevirmeyi vaat eden çok çeşitli siyasi güçleri temsil ediyor." ifadelerine yer verildi.

NYT, Türkiye'de eş zamanlı olarak düzenlenecek cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde dünyanın 20 en büyük ekonomisinden biri olan Türkiye'nin ekonomik geleceğinin de oylanacağı yorumunu yaptı, Millet İttifakı'nın hafta sonu yaşadığı adaylık krizine de geniş yer verildi.

BBC NEWS: ÜLKEDE BAŞABAŞ BİR SEÇİM YAŞANACAK

banner37
BBC News'in haberinde, "Türkiye'nin genellikle bölünmüş olan muhalefeti mayıs ayındaki seçimlerde Erdoğan'a karşı koyması için tek bir adayda anlaştı. Anketlere göre Erdoğan'ın otoriter yönetimi ile geçen 20 yıldan sonra son derece kutuplaşmış haldeki ülkede başabaş bir seçim yaşanacak. Ekonomik kriz ve geçen ayki depremlerdeki hatalar Erdoğan'ı önceki seçimlere kıyasla daha kırılgan kılabilir. CHP, modern Türkiye'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından oluşturuldu ve ülkenin en eski partisi. Ancak 1990'lardan beri iktidar olamadı. Fakat Kılıçdaroğlu, azınlık gruplarını kucaklayarak ve sağ kanattan partilerle ittifaklar kurarak partinin hitap ettiği kesimleri genişletti." denildi.

THE GUARDİAN: ERDOĞAN'A MEYDAN OKUMAK KONUSUNDA NADİR BULUNAN BİR FIRSAT

The Guardian gazetesi ise ilgili haberinde Millet İttifakı'nın hafta sonu adaylık süreci konusunda yaşadığı gerilime yer vererek, "Seçimler muhalefet açısından, geçen ayki depremlerin siyasi etkilerinin ve hükümetin yetersiz yanıt verdiği yönündeki eleştirilerin ortasında, Erdoğan’a ve AK Parti'ye meydan okumak konusunda nadir bulunan bir fırsat sunuyor. Bu seçimlerin Türkiye'de demokrasiyi muhafaza etmek ve ülkenin daha da otokratik bir yönetime kaymasını engellemek açısından son fırsat olduğu yönünde yaygın bir endişe var." ifadelerini kullandı.

BLOOMBERG: YATIRIMCILAR MEMNUN OLACAK

Bloomberg'ün haberinde Millet İttifakı'nın ortodoks ekonomi politikalarına ve Merkez Bankası'nın özerk olduğu bir sisteme dönmeyi vaat ettiğine dikkat çekilirken, "Yatırımcıların seçimleri muhalefetin kazanma ihtimalini güçlendiren herhangi bir gelişmeyi memnuniyetle karşılamasının sebebi de bu." ifadelerini kullanarak borsadaki yükselişe atıf yaptı. Bloomberg, 14 Mayıs'ta düzenlenmesi beklenen seçimlerin piyasalar ve son yıllarda izlenen politikalar nedeniyle Türkiye’yi terk eden uluslararası yatırımcılar tarafından 'hayati' olarak görüldüğü yorumu yaptı.

AL-MONITOR: KILIÇDAROĞLU ERDOĞAN'IN RAKİBİ OLARAK İLAN EDİLDİ

Al-Montitor’da yer alan haberde şöyle denildi:

Türkiye'de muhalefet ittifakının akıbeti konusunda beş gündür süren tartışmalara son veren altı muhalefet partisi bugün yaptıkları açıklamada ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 14 Mayıs'ta yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı ortak adayları olacağını duyurdu.

AFP: ERDOĞAN'A KARŞI BİRLEŞTİLER

Türkiye'nin muhalefet liderleri aylardır süren şiddetli tartışmalara son vererek 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı ortak aday olarak ana laik partinin genel başkanını gösterme konusunda anlaştı. Muhalefet oylarının bölünmesini engellemeyi amaçlayan anlaşmaya göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın yirmi yıllık iktidarına son vermesi halinde diğer beş muhalefet liderini cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atayacak. Kılıçdaroğlu, saatler süren gergin görüşmelerden çıktıktan sonra tezahürat yapan destekçilerinden oluşan büyük kalabalığa, 'Bölünseydik yok olurduk' dedi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1