banner2
banner34

Putin mahkumları da savaşa gönderiyor

Putin mahkumları da savaşa gönderiyor
banner45
banner47

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat'ta başlattığı Ukrayna'yı işgal girişimi 9 aydır devam ederken Rus ordusu cephede zorluklar yaşamayı sürdürüyor. Putin, elle tutulur bir kazanım elde edemedikçe sahaya asker sürüyor. 300 bin kişilik kısmi seferberlik ilanıyla alınan askerlerin ardından artık eski mahkumlar da cepheye gidiyor. 

Rus lider Putin'in imzaladığı kararnameyle cinayet, hırsızlık, uyuşturucu ticareti gibi suçlardan sabıkalı olan Ruslar askere alınabilecek. Bu adımla yüz binlerce kişinin Rus ordusuna alınmasının önünün açıldığı belirtiliyor. Çocuklara karşı cinsel saldırı ve terörizm gibi suçlardan daha önce hüküm giyenler ise bu karardan muaf tutuldu.

banner37

WAGNER'IN GÖRÜNTÜLERİ SIZMIŞTI

Geçtiğimiz Eylül ayında Wagner isimli rus paralı asker grubunun hapishaneden görüntüleri sızmış ve mahkumlara cezalarının silinmesi karşılığında 6 ay orduya katılmaları teklif edilmişti. Rusya'nın cephedeki asker eksiğini gözler önüne seren bu görüntülerden kısa süre sonra ülke genelinde seferberlik ilan edilmiş ve 300 bin yedek askerin göreve çağrılacağı duyurulmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1