banner2
banner34

Ülkede OHAL ilan edildi

banner35

banner44
Ülkede OHAL ilan edildi
banner45

Petrol ülkesi Kazakistan'da yakıt fiyatlarındaki artış üzerine başlayan protestolar devam ediyor. Başkent Almatı başta olmak üzere belediye ve hükümet binaları ateşe verilirken, şimdiye kadar 8 polis memuru ve ulusal güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. 317 memur yaralandı. Kamu binalarını ele geçirmeye çalışan onlarca protestocunun ise yaşamını yitirdiği bildirildi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülke çapındaki huzursuzluk tırmanırken, Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden (CSTO) destek çağrısında bulundu. Tokayev, aynı zamanda protestoların, yabancılar tarafından desteklenen "terör çetelerinin" işi olduğunu öne sürdü.

PAŞİNYAN: BARIŞ KORUMA GÖREVLİLERİ GÖNDERİLECEK

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya liderliğindeki Sovyet sonrası devletlerin askeri ittifakından oluşan "barış koruma görevlilerinin", akaryakıt fiyatlarındaki artışa karşı ölümcül protestoların ardından ülkeyi istikrara kavuşturmak için Kazakistan'a gönderileceğini söyledi.

banner37

Aynı zamandaİ Rusya, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ı içeren Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün (CSTO) başkanı olan Paşinyan askerlerin, Kazakistan Cumhuriyeti'nin egemenliği sağlamak için gideceğini söyledi.

8 MEMUR ÖLDÜ, 317 MEMUR YARALANDI

Kazakistan'ın yerel yayın kuruluşu Tengrinews.kz'ye göre, ülkenin farklı bölgelerinde çıkan isyanlarda sekiz polis memuru ve ulusal güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.  Ayrıca İçişleri Bakanlığı'nın basın servisine atıfta bulunarak 317 memur ve personelin yaralandığını aktardı. 

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2022, 13:12
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1