banner2

“Washington’ı parmağında oynatıyor!”

ABD’nin köklü yayın organlarından Foreign Policy'den Erdoğan ile ilgili ilginç bir yorum geldi.

“Washington’ı parmağında oynatıyor!”

ABD’nin köklü yayın organlarından Foreign Policy (FP), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın ABD’yi etkileyerek istediğini almayı başardığını söyledi. FP haberi, “Erdoğan Washington’ı parmağında oynatıyor”başlığıyla verdi.

Foreign Policy (FP), Fırat’ın doğusuna düzenlenecek müşterek harekât hakkında çarpıcı analizlerde bulundu. Medya organı, Türkiye ve ABD’nin şartlar üzerinde anlaşması hakkında, “Başarılı ABD diplomasisinin Türkiye’yi tek başına hareket etmekten vazgeçirdiği düşünebilir. Ama Ankara’nın zafer edasıyla ‘ABD bizim pozisyonumuza yaklaştı’ demesinin bir sebebi var” sözlerine yer verdi.

S-400 OLAYI

Türkiye ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen S-400 konusunda geri adım atmamış, füze sisteminin intikalini başlatmıştı. Türkiye’nin S-400 konusundaki kendinden emin ve makul tutumu sayesinde ABD tehdit olarak savurduğu yaptırımları uygulamakta bile temkinli davranmak zorunda kaldı.

ERDOĞAN YİNE GERİ ADIM ATMADI

Fırat’ın doğusuna düzenlenmesi planlanan olası bir operasyon konusunda, Erdoğan yine geri adım atmadı ve etkin bir diplomasi örneği sergiledi.

Tarafların uzlaştığı müzakereler neticesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Amerika’nın Münbiç gibi oyalama sürecine girmesine müsaade etmeyeceğiz” yorumu sürece damgasını vurdu.

KONUŞMALARIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Foreign Policy de, S-400 yaptırımları ile Fırat’ın doğusuna düzenlenmek istenen operasyonun hemen hemen aynı zamana denk gelmesinin altı çizdi, “Erdoğan’ın fırtınası, konuşmaların seyrini değiştirdi”yorumunda bulundu.

FP, haberin detayında Türkiye’nin müşterek harekât konusunda elde ettiklerini “olağanüstü” olarak tanımlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasi yeteneğine dikkat çekildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1