banner2

Yüzyıllar sonra bir ilk! Ermeni Patrikhanesi bir kişiyi aforoz etti

banner35

Yüzyıllar sonra bir ilk! Ermeni Patrikhanesi bir kişiyi aforoz etti
banner47

Ermeni Patrikhanesi'nden İstanbul'da yaşayan bir kilise mensubu hakkında çıkan karar, yüzyıllar sonra bir ilkin yaşanmasına neden oldu. Kilise Patriği Sahak Maşalyan ve diğer din adamlarına yönelik eleştirilerde bulunduğu iddia edilen kuyumcu Levon Gagaçyan hakkında aforoz kararı verildi.

Kilisenin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, kıymetli taşlar uzmanı Gagaçyan’ın ortaya attığı iddialar üzerine kendisine tanınan bir haftalık sürede ‘tövbe’ etmemesi nedeniyle aforoz edildiği duyuruldu.

KİLİSE: DOĞRU YOLDAN TAMAMEN SAPTI

Açıklamada, Gagaçyan'ın iddialara son vermesi, patrik ile diğer din adamlarına yönelik takındığı tavırdan vazgeçmesi ve tövbe etmesi için bir haftalık süre tanındığı belirtildi. Yeni yıl için verildiği belirtilen sürenin ardından Gagaçyan'ın "doğru yoldan tamamen saptığı" savunularak 14 Ocak itibariyle Ermeni Resuli Kilisesi ile ilişiğinin kesildiği duyuruldu.

banner37

'SUÇUMU AÇIKLAYIN ÖZÜR DİLEYEYİM'

Aforoz sonrası sosyal medya hesabından sert tepki gösteren Levon Gagaçyan ise ifadelerinin kiliseye değil, şahıslara olduğunu belirtti. Aforoz edilmesindeki suçunun ne olduğunu sorgulayan Gagaçyan, şu ifadeleri kullandı:

"Din adamlarımızı eleştirmem adına bazi din adamlarını kutsallastirarak bir suç yaratmaya zorlamakla geleceğimizi karanlığa sürüklemeyin lütfen... Özür dilemem gereken suçumu açıkça söyleyin, ben de idrak edip açıklayarak özür dileyeyim."

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1