banner2

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi ada genelinde fiziksel bilimler alanında birinci sırada

banner35

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi ada genelinde fiziksel bilimler alanında birinci sırada
banner45
banner47

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) kurulan ilk üç fakültesinden biri olan DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi ada genelinde ve Türkiye üniversiteleri arasında Fiziksel Bilimler alanında birinci sırada yer alıyor. Dünyada yaygın referans gösterilen üniversite sıralamalarının yayıncısı olan ve İngiltere’de yayınlanan Times Higher Education (THE) alan sıralamasına göre DAÜ, Fiziksel Bilimler alanında 201-250 bandında yer alarak bölgenin en iyi eğitim veren kurumu olduğunu tescillemiş oldu.

Türkiye ve Ada Genelinde En İyi Eğitim Veren Kurum

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fiziksel Bilimler alanında Matematik ve İstatistik, Kimya ve Fizik ve Astronomi alanlarında dünya üniversiteler sıralamasında elde etmiş olduğu alan sıralaması ile gerek Türkiye’de gerekse ada genelinde bu alanlarda en iyi eğitim veren kurum olduğunu gösterdi.

THE Fiziksel Bilimler Alanı Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda sıralamaya alınan üniversiteler; Matematik ve İstatistik, Fizik ve Astronomi, Kimya, Jeoloji, Çevre, Dünya ve Deniz Bilimleri konuları üzerinden değerlendiriliyor. Değerlendirmede; Eğitim: Çevreyi Öğrenme (%27.5), Araştırma: Sayı, Gelir ve İtibar (%27.5), Atıflar: Araştırma Etkinliği (%35), Uluslararası Görünüm: Personel, Öğrenciler ve Araştırma (%7.5) ile Endüstriyel Gelir: Buluş (%2.5) olmak üzere 5 kategoride 13 performans göstergesi ele alınıyor. Son 5 yılda 500’ün altında akademik yayın yapan üniversiteler ise değerlendirmeye giremiyor.

banner37
Yüksek Kalitede Eğitim

Vizyon ve misyonu doğrultusunda eğitim kalitesine ve araştırma potansiyeline verilen büyük önemin göstergeleri olarak DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Nature Index alan sıralamasındaki başarısına ilaveten saygın kurumlar tarafından yapılan sıralamalar sonucunda başarı düzeyini artırmakta ve bulunduğu coğrafyadaki kalitesini perçinlemektedir.

DAÜ’den 14 akademisyen, 2022 yıllarında ABD Stanford Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde ABD ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yürütülen çalışma sonucunda oluşturulan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde dünyanın en fazla atıf alan bilim insanları arasında yer alma başarısını göstermişti. Listeye girme başarısını gösteren 14 DAÜ akademisyeninin 6’sı DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alıyor.

Kalitede Yüksek Standart Vizyonu Başarıyı Getirdi

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan, fakülte olarak eğitim ve araştırma kalitesinde belirlemiş oldukları yüksek standart vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, elde edilen başarıların tesadüf olmadığını vurguladı. Dünyanın en etkin akademisyenlerinin yer aldığı DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin kaliteli kadrosu ve her geçen yıl daha da artan akademik yayın grafiğinin bu yükselişte büyük payı olduğunu belirten Prof. Dr. Özarslan, DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin bölgenin lider, dünyanın ise en iyi Fen ve Edebiyat Fakülteleri arasında yer almasından dolayı gurur duyduklarını bildirdi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1