banner2

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi yeni öğrencilerini bekliyor

banner35

banner44
DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi  yeni öğrencilerini bekliyor
banner45
banner46
banner47

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) kurulan ilk üç fakültesinden biri olan DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, 1988 yılında eğitim öğretim hayatına başladığı günden bu yana adını lider Fen ve Edebiyat Fakülteleri arasına yazdırdı. DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, 2020 yılında Web of Science tarafından endekslenen dergilerde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yayın sıralamaları açısından 100’ün üzerinde yayın ile açık ara birinci sırada yer aldı. Kurulduğu yıldan itibaren 1,150’nin üzerinde yayın ve bu yayınlara alınan 12 binin üzerinde atıf ile gerek KKTC’nin, gerekse de Türkiye’nin önde gelen Fen ve Edebiyat Fakülteleri arasında yer alma başarısı gösterdi. Bünyesinde 59 tam zamanlı öğretim üyesi ile eğitim veren fakültede akademisyen başına düşen yıllık yayın ortalaması yaklaşık 2 olup, bulunduğu bölgede bu anlamda en güçlü Fen ve Edebiyat Fakültesi olma özelliğini taşıyor.

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde Aktüerya Bilimleri (İngilizce), Fizik (İngilizce), İngilizce Mütercim ve Tercümanlık, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri (İngilizce), Kimya (İngilizce), Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (İngilizce), Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce), Psikoloji (Türkçe ve İngilizce), Türk Dili ve Edebiyatı (Türkçe) olmak üzere toplam 10 lisans programı yer alıyor. Fakültede oldukça zengin lisansüstü eğitim olanakları da bulunuyor. DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi; Enformatik Sistemleri (Tezsiz), Fizik (Tezli), Genel Psikoloji (Tezli), Kent Arkeolojisi ve Kültürel Miras Yönetimi (Türkçe Tezli/Tezsiz), Kimya (Tezli), Matematik (Tezli), Medikal Biyoteknoloji (Tezsiz), Türk Dili ve Edebiyatı (Türkçe Tezli) ile Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar (Tezli) yüksek lisans programları seçeneklerini sunarken, aynı zamanda Fizik, Kimya, Matematik ile Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri doktora programları ile de yetkin bilim insanları yetiştirmeye devam ediyor. DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi ayrıca birçok Çift Ana Dal ve Yan Dal programlarıyla da DAÜ öğrencilerine çoklu disiplinde kendilerini geliştirmelerini ve iyi bir kariyer elde etmeleri yönünde gerekli altyapıları sağlayacak olanakları sunuyor.

Yüksek Kalitede Eğitim ve Topluma Katkı

Vizyon ve misyonu doğrultusunda eğitim kalitesine ve araştırma potansiyeline verilen büyük önemin göstergeleri olarak DAÜ, İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kurulu Times Higher Education (THE) 2021 – 2022 Akademik Yılı için Dünya Üniversite Sıralaması’nda 501-600 bandında yer aldı. Yine İngiltere merkezli yükseköğretim kalite kurumlarının en önemlilerinden biri olan QS-Stars’a göre ise DAÜ, Eğitim ve Olanaklar alanında 5 yıldıza layık görüldü. DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Doğa Bilimleri Bölümleri (Fizik, Kimya, Matematik ve Biyolojik Bilimler Bölümleri) Times Higher Education 2020 değerlendirmesinde; “Fizik ve Astronomi”, “Kimya”, “Jeoloji, Çevre, Yer ve Deniz Bilimleri” ve “Matematik ve İstatistik” konularında Türkiye’de 6. sırada yer alma başarısını gösterdi. 2021 yılı değerlendirme sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

DAÜ’den 12 akademisyen, 2019 ve 2020 yıllarında ABD Stanford Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde ABD ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yürütülen çalışma sonucunda oluşturulan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde dünyanın en fazla atıf alan bilim insanları arasında yer alma başarısını göstermişti. ABD Standford Üniversitesi’nin 2020 yılında yapmış olduğu kapsamlı araştırmaya göre, DAÜ’den 6 bilim insanı ise kendi branşları içerisinde ilk 2%’lik dilim içerisinde yer alarak büyük başarıya imza atmıştı. Listeye girme başarısını gösteren 12 DAÜ akademisyeninin 6’sı DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alıyor.

Öte yandan, Oxford Üniversitesi ve DAÜ akademik iş birliği çerçevesinde KKTC’de kadın sağlığı üzerine gerçekleştirilmekte olan projede, DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi bünyesindeki Biyolojik Bilimler Bölümü önemli bir rol oynuyor.

Donanımlı Laboratuvarları ile Fark Yaratıyor

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi’nde özellikle son iki yılda açılan Fizik 1, Fizik 2, Psikoloji Lisans, Matematik ve Bilgisayar Lisans, Mütercim Tercümanlık Çeviri Laboratuvarı ve Matematik Araştırma Laboratuvarı fakültenin eğitim, araştırma ve kaliteye verdiği önemin en büyük göstergeleri arasında yer alıyor. Fakültenin DAÜ’nün araştırma altyapısında önemli bir yer tuttuğunun altını çizen DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan, fakültede son iki yılda açılan laboratuvarların yanı sıra; Genel Kimya, Genel Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Psiko-Biyoloji, Bilişsel Davranış, Mütercim Tercümanlık ve Fiziko-Kimya, Enstrümantal Analiz, Organik Kimya, Fotovoltaik, İnce Film Metrolojisi, Sıvı Kristal Fiziği, Çeviri Laboratuvarı ve üç bilgisayar laboratuvarında araştırmacılara çalışma ve deney yürütme olanağı sağlandığının altını çizdi.

Uluslararası Üyelik ve Akreditasyonlara Sahip

Uluslararası üyelik ve akreditasyonlara büyük önem veren DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, bünyesindeki Matematik Bölümü’nün American Mathematical Society (AMS) üyeliğine, Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans programı bundan önceki yıllarda Almanya merkezli Sağlık Bilimleri alanında akreditasyon veren AHPGS akreditasyonuna sahipken, bu yıl itibariyle yine Almanya merkezli ASIIN akreditasyonu için başvuru sürecine alındı. Bölüm Eylül 2021’de ASIIN tarafından değerlendirme süreçlerine tabi olacak. İngilizce Psikoloji lisans programı ise Türkiye’de sadece 12 üniversitenin, KKTC’de ise sadece DAÜ’nün sahip olduğu Türk Psikologlar Derneği (TPD) akreditasyonuna sahip. Bu da DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin akademisyen, altyapı ve verilen eğitim kalitesinde yüksek standartlara sahip olduğunun bir göstergesi olarak ön plana çıkıyor. Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan, fakültede yüksek standartlarda verilen kaliteli eğitim ve sunulan olanakların sonucu olarak, mezunların dünyanın önde gelen üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilebildiğini ve piyasada kolayca iş bulup, rekabetçi iş ortamlarında kendilerine yer edinebildiklerini vurguladı.

banner37
    

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021, 09:46
YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1