banner2

Netkent, ’’Yarınlar Bizim’’ bursuna 1703 kişi başvurdu

​​​​​​​Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi’nin, Türkiye’ye yazılım mühendisi yetiştirmek ve KKTC’nin bir yazılım üssü olması hedefiyle, Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği programı kapsamında başlattığı “Yarınlar Bizim” burs programına 1703 kişi başvurdu. 5 yıl sürecek ve toplamda 1.000 öğrencinin faydalanacağı bursu 2020-21 eğitim yılı güz dönemi için kazanan ilk 100 öğrenci, 20 Temmuz 2020’de açıklanacak.

Netkent, ’’Yarınlar Bizim’’  bursuna 1703 kişi başvurdu

Netkent, KKTC’nin yazılım üssü olması ve 1 milyon yazılımcı yetiştirilmesi hedefine destek olmak amacıyla, KKTC’nin ve Türkiye’nin teknolojik olarak yükselmesine katkı sağlayacak mühendisler yetiştirmeyi hedefliyor. Üniversite bünyesinde bir de yazılım kuluçka merkezi kurulacak.

Konuya ilişkin olarak bilgi veren Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayfun Turgay, burs programına 16 farklı ülkeden 208 farklı üniversitenin mezunu ya da öğrencisinin müracaat ettiğini anlattı. Prof. Dr. Turgay, başvuranların, 19’unun doktora 72’sinin yüksek lisans mezunu ya da öğrencisi olduğunu söyledi. Turgay’ın verdiği bilgiye göre, 1677 aday bir yabancı dili konuşurken, 505 aday da ikinci bir yabancı dil biliyor. Bu adaylardan 195 kişi halen yazılım projeleri geliştiriyor. Prof. Dr. Tayfun Turgay şunları söyledi:

‘’ Başvurular önünüzdeki hafta ön değerlendirmeye alınacak ve sonrasında tamamen bağımsız seçici kurul üyelerine iletilecek. Gelecek sonuçlara göre burs hakkı kazanan ilk 100 kişiyi 20 Temmuz günü üniversitemizin web sitesinden ilan edeceğiz. Bizi mutlu eden bir nokta da şu; Erkek egemen bir meslek olarak düşünülen yazılım mühendisi olmak için 336 kadın aday bize başvurdu. Kadınlarımızın da bu alanda varlık göstermesi oldukça sevindirici bir gelişme.’’

Prof. Dr. Tayfun Turgay, eğitimi tamamlayan burslu öğrencilerin, ‘’Türkçe sözlü ve yazılı etkin iletişim, en az bir yabancı dil bilgisi, etkin sunum yapabilme özellikleri ile donanacaklarını, mezun olduktan sonra da etik ilkelere uygun davranan sorumluluk bilincine sahip yazılım mühendisleri olacaklarını anlattı.

Prof. Dr. Turgay Mühendislik Fakültesi’nin Yazılım Mühendisliği Programı’nda ulaşmak istedikleri hedefleri şöyle sıraladı:

‘’Biz bu programla, 4 yıllık lisans eğitimi sürecinde bilim ve matematiğin katkısıyla bilgisayar programlarını tasarlama, yazılım geliştirme, veri işleme ve endüstrideki teknolojik sorunları çözme konularında, bilişim teknolojilerine hâkim, bilgisayar teknolojilerindeki hızlı değişime ve gelişime yön veren yazılım mühendisleri yetiştirmeyi hedefledik.

Program, teoriyi ile uygulamayı birleştiren eğitimi desteklemektedir. Bu kapsamda öğrencilerin teorik bilgi edinmelerine, yazılım mühendisliği uygulamaları için gerekli olan uygulama geliştirme ve proje yönetimi yetenekleri ile becerilerini geliştirmelerine olanak sağlayan dersler sunulmaktadır. Öğrenciler temel ve ileri seviye programlama, veri yapıları, veri tabanı, sistem analizi ve tasarımı, proje yönetimi, yazılım mimarisi, yazılım tasarımı ve insan bilgisayar etkileşimi gibi alanlarda kendilerini geliştireceklerdir.

Bu çocuklar mezun olduktan sonra, kuramsal ve uygulamalı bilgileri mühendislik problemlerinde kullanma, uygun analiz ve modelleme yöntemlerini seçme ve uygulama, modern teknik ve araçları geliştirme seçme ve kullanma, veri toplama, sonuçları analiz etme ve yorumlama, etkin rapor yazma, yazılı raporları anlama, tasarım ve üretim raporları hazırlama gibi farklı becerilere sahip olacaklar.’’

Seçici Kurul’da, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, Hukukçu- Akademisyen Prof. Dr. Köksal Bayraktar, KKTC Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) Başkanı Doç. Dr. Kadri Bürüncük, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Microsoft Türkiye Başkan Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul, KKTC Dışişleri eski Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, General Electric yöneticisi Mehmet İmeryüz, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Erman Karaca, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, Bilişim A.Ş kurucusu ve sektörün duayeni Prof. Dr. Aydın Köksal, Vestel Yöneticisi Zafer Küçükateş, Dünya Gazetesi’nden gazeteci Vahap Munyar, Türkiye Bilişim Derneği adına Prof. Dr. Ali Yazıcı ve İstanbul Sanayi Odası Vakfı’nı temsilen ve aynı zamanda TİM Kurucu Başkanı olan Okan Oğuz bulunuyor. Seçici Kurul’da ayrıca Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayfun Turgay’la Mühendislik Fakültesi dekanı Prof. Dr. Özay Oral da yer alacak. Hukukçu ve Akademisyen Av. Ceyda Cimilli Akaydın da Seçici Kurul Koordinatörü olarak görev yapacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1