banner2
banner34

Yüz yüze eğitime uyum süreci

banner35

Yüz yüze eğitime uyum süreci

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi,Temel Eğitim Bölümü Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, çocukların pandemi sonrası okula uyum sağlamalarını kolaylaştıracak ve motivasyonlarını arttıracak tavsiyelerde bulundu.

Ebeveynlerin çocuklarıyla okul ile ilgili teşvik edici sohbetler yapmalarını ve sağlık konularından bahsetmeleriniöneren Özdemir, çocukların duygusal açıdan okul ve ders dönemine yeniden hazırlamaları gerektiğini hatırlattı.

Özdemir, okul çantasını düzenleme alışkanlığı kazandırmanın, alarmı birlikte kurmanın, varsa okul servisi ve güvenliğiyle ilgili bilgi vermenin okula başlangıç aşamasında yapılması gereken en önemli eylemler arasında olduğunu belirterek, çocuğun pandemi nedeniyle uyması gereken önemler konusunda da net olarak bilgilendirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

En önemli unsur aidiyet…

Bazı çocukların okula adaptasyonu için yardıma ihtiyacı olabileceğinin altını çizen Özdemir, “Çocukların pandemi sürecinde okula uyumunu sağlayan ve motivasyonunu arttıran en önemli etkenlerden biriarkadaş ve arkadaş ortamıdır. Ancak Covid-19 kaynaklı hijyen kurallarının da arkadaşlık ilişkileri kapsamında nasıl olması gerektiği çocuğa anlatılmalıdır” dedi.

Özdemir, okula uyum konusunda bir başka önemli unsurun da “aidiyet” duygusu olduğuna işaret ederek, her birey gibi çocukların da kendilerini değerli ve önemli hissetmek istediklerini belirtti. Okulda çocuğun kendini mutlu hissedebileceği aktiviteler ile çocuklarda aidiyet hissi yaratılabileceğini dile getiren Özdemir pandemi döneminde öğretmenlerin sosyal mesafe kurallarını gözeterek, sınıf dışı oyunlardan yararlanabileceklerini aktardı.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, ebeveynlerin özellikle okul sonrasında mutlaka çocukları ile sohbet etmeli ve çocuktan günün nasıl geçtiğini kendileriyle paylaşmalarını tavsiye etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1