banner2

Altın fiyatları yönünü buldu

banner35

banner44
Altın fiyatları yönünü buldu
banner45

Altın için yön belirleyecek veri dün açıklandı. ABD’de eylül enflasyonunun beklentilerin üzerinde aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 5,4 oranında artış yaşamasıyla ons altın fiyatında yükseliş hız kazandı.

Öte yandan ABD Merkez Bankasının (Fed) eylül ayı toplantısına ait tutanaklar da varlık alımlarının azaltılmasına kasım veya aralıkta başlanabileceği, azaltım hızının ise aylık bazda 10 milyar doları hazine tahvillerinden, 5 milyar doları mortgage destekli varlıklardan olmak üzere her ay 15 milyar dolar olacağı sinyalini verdi.

Dün 1760 dolar seviyelerinde bulunan ons altın ABD’den gelen haberler sonrasında yüzde 2’ye yakın değer kazanarak 1797 dolara yükseldi. 1794 dolar ile günü kapatan ons altın bu gün 1793 dolardan işlem görüyor.

banner37
GRAM ALTIN 4 AYIN ZİRVESİNDE

Gram altın fiyatları yıla 454 liradan başlamasının ardından Şubatta 394 lirayı görmüştü. Dolar/TL ile yön bulan gram altın Ons altında yaşanan yükseliş ve dolar/TL’nin dün akşam tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması ile tırmanışa geçirdi. Dün sabah 513 TL seviyelerinden güne başlayan gram altın dolardaki rekoru takip ederek bu sabah 528 liradan el değiştiriyor. Gram altın fiyatı böylelikle son 4 ayın zirvesindeki yerini korudu.

“ALTIN EN ÇOK KAZANDIRAN EMTİA OLMAYA DEVAM EDECEK”

“Dünyada ciddi bir manipülasyon var. Ve bunu yapanların da merkez bankası üyesi olması beni şaşırttı. O yüzden yatırımcılar çok uyanık olmalılar” diyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Altında ‘daha çok düşecekmiş’ yanılgısı içinde bulunulmamalı. Altın, gümüş ve kripto paralarda çok yakında yeni tarihi zirveler görülecektir. Dünya ekonomi sistemi çökme eğiliminde. Her geçen gün olumsuz haber akışları gelmeye devam ediyor. Dünyanın rezerv para birimi altındır. Ve bu taraftaki değer artışları önümüzdeki yıllarda da yatırımcısına en çok kazandıran emtia olmaya devam edeceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1