banner2

Altın için ‘ters köşe’ yapacak tahmin! Önümüzdeki aya dikkat

Altın için ‘ters köşe’ yapacak tahmin! Önümüzdeki aya dikkat
banner47

Piyasaların dikkatle takip ettiği dünyada halen güvenli liman olarak görülen altının ons değeri, doların yükselmesiyle 3 ayın en yüksek seviyesini test etti. ABD Ekim ayı ÜFE verisi açıklanmasının ardından altın fiyatlarında hareketlilik yaşandı. Altının yükselmesi sonrası bazı yatırımcılar ellerindeki bozdururken, bazıları da yatırımlık almaya devam ediyor. 

Vatandaşlar ‘altın yükselir mi? Altın düşer mi?’ sorusuna cevap arıyor. Kuyumcular yükselen altın fiyatlarına ilişkin yorum yaptı. Kuyumcuların önümüzdeki 1-2 ay içerisinde fiyat beklentileri altının gramının bin 500-bin 600 TL olması yönünde. Yükselmeyi fırsat bilen dolandırıcılara karşı uyarı yapan kuyumcular, şüphe duydukları altınları mihenk taşına sürterek ayarına uygun asit suyu ile test ediyor.

ALTIN İÇİN RAKAM VERİLDİ

Antalya’da 30 yıla yakın zamandır kuyumculuk yapan Altan Ünverdi, “Altın fiyatları ne kadar yükselse de şu anda olması gereken yerde değil. Normal altının onsunun 2 bin 200-2 bin 300 dolar olması lazım. Altın şu an alınabilmesi en kolay olan zamanında bulunuyor. Önümüzdeki süreçte altının gramı bin 500-bin 600 TL olur diye düşünüyoruz. Bu da çok uzun bir süre değil, kısa sürede bunlar bekleniyor. Dünyada yaşanan bu hareketlenme bunu gösteriyor. Altın şu an ne kadar yüksek gibi görünse de alınması gereken rakamlarında bulunuyor. Döviz değil her zaman altın kazandırır. Durduğu yerde kazandırır, güven verir. Vatandaşlarımız altın alsın; güvendiği yerden, bildiği yerden alsın. Onun haricinde bilmedikleri, tanımadıkları yerden almasınlar. Kişilerin güvendiği bir kuyumcusu olmalıdır. Bir kişinin nasıl manavı, berberi bir yerdir, kuyumcusunun da tek olması gerekir” dedi.

YÜKSELİRKEN TALEP FAZLA OLUYOR

Alınan altının kazandırması için en az 3-4 ay bekletilmesi gerektiğini belirten Ünverdi, “Kısa süreli alıp 3-5 gün sonra satacaksa altın yatırım amaçlı düşünülmez. 5-6 ay ya da 1 yıllık vadede altın her zaman kazandırır. Önümüzdeki 2 senede ne oldu ise önümüzdeki 1-2 yıl da aynı yükselişi devam ettirecektir. Genelde dostlarımıza, arkadaşlarımıza altın düşükken biz arar almasını söyleriz. Ama altın yükselirken insanların talebi daha fazla oluyor. Bin 600 TL olacaktır önümüzdeki aylarda. Bu zamanda telefonlarımız hiç susmuyor” dedi.

banner37
“MİHENK TAŞINDA GÖRÜYORUZ’’

Altının yükselmesi ile sahte altın bozdurmak isteyenlerin de olduğunu belirten Ünverdi, “Bu tür şeylere teşebbüs eden birçok insan oluyor ama biz test edince bunu görüyoruz. Biz ilk olarak müşterinin gelişinden niyetini anlayabiliyoruz. İlk girdiğinde sahte altın ya da ayarı düşük altın verecek olan davranışlarından kendini belli ediyor. Onun dışında mihenk taşında test ettiğimizde sahte olduğunu ya da düşük ayarlı olduğunu görüyoruz. Kararsız kalırsak keseriz. Bunu anlamak zor değil. Bir de asit suyu var. 8-14-18-22 ayar asit var. 14 ayar dediğinde 14 ayar asit suyu ile test ediyoruz. Ayarı doğru ise alıyoruz” açıklamasını yaptı.

YARIM GRAM VE 1 GRAM DETAYI

Altın fiyatlarının artması ile vatandaşın tercihinin de değiştiğini belirten Ünverdi, “Daha çok düğünlerde takmak için yarım gram ve 1 gram alıyorlar. Bütçelerine uygun alıyorlar. Biraz bütçesi iyi olan çeyrek alıyor. Yatırım için de cumhuriyet ve bilezik alıyorlar. Bileziğe olan talep devam ediyor ama kollarda bilezik 10-12 tane bilezik varken, bu 3 taneye düştü” ifadelerine yer verdi.

Altının daha da yükselmesini beklediklerini belirten kuyumcu Necmettin Kahraman ise, “Şu anda daha çok yatırım aracı olarak has altın alıyorlar. Daha sonra çeyrek, yarım ve gram altın alıyorlar. Şu anda daha çok vatandaşlarımız almaya geliyor. Vatandaşımız yükseldiği zaman daha çok alıyor. Altın kısa vadeli alınmaz, uzun vadeli alınması gerekir. Düğünlerde eskiden bilezik alırlardı, yarım çeyrek ve grama döndü” dedi.

ARTIK GÜMÜŞ ALINIYOR

Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelen Nilgün Demirsoy, “Ben daha çok gümüşe talep gösteriyorum. Altın çok pahalandı. Gümüşü kullanma amaçlı alıyorum daha çok, uygun geliyor. Altının daha da artacağını düşünüyorum” dedi.

Altın fiyatlarının dolar endeksli olarak yükseldiğini söyleyen Bünyamin Tosun ise, “Fırsat buldukça almaya çalıyorum. Eskisi gibi alamıyoruz. Çeyrek ve yarım altın alıyorum. Bütün almak nasip olmuyor. Altın hep bir yükselişte bulunuyor. Altın yastık altı en güvenilir yatırım aracıdır” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1