banner2

Çin'deki karışıklık sonrası brent petrolde sert düşüş

banner35

Çin'deki karışıklık sonrası brent petrolde sert düşüş
banner47

Dünya enerji piyasaları kara günler yaşıyor. Çin’de yaşanan gelişmeler ve OPEC ülkelerinin aldığı kararla brent petrol fiyatlarının Rus-Ukrayna Savaşı’ndan önceki seviyeye getirdi. 

GÜNE 81 DOLARDAN BAŞLADI

Cuma günü 86,87 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 83,71 dolar seviyesinde tamamladı. Güne 81 dolardan başlayan varil fiyatı, bugün saat 09.48 itibarıyla kapanışa göre yüzde 2,39 azaldı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 74,44 dolardan alıcı buldu.

ÇİN’DEKİ PANDEMİĞ KRİZİ ETKİLİ OLDU

Fiyatlardaki düşüşte, Çin'de "sıfır Kovid-19" politikasına karşı ülke genelindeki protestolar etkili olduğu ifade edildi. Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de karantina altında olduğu iddia edilen apartmanda çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetti. Yaşanan gelişme sonrası Kovid-19 tedbirlerine yönelik protesto ve tepkiler ülke geneline yayıldı.

KÜRESEL EKONOMİYE DAİR ENDİŞELER ETKİLİ OLDU

banner37
Gösteriler ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri beraberinde getirdi. Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ülkede talep belirsizliğine yol açtı. Bu durum ise petrol fiyatlarında sert düşüşe neden oldu.

Uzmanlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun toplantısının sonucuna işaret ederek, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasına bağlı olarak petrol fiyatlarında dalgalanmaların devam edeceğini söylüyor.

OPEC TOPLANTISI 4 ARALIK’TA

OPEC+ grubu, piyasa koşullarını değerlendirmek ve uygulanacak üretim miktarını görüşmek üzere 4 Aralık'ta bir araya gelecek. Grup, ekim ayındaki son toplantısında günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, geçen hafta OPEC+ grubunun petrol arzını artırmaya çalıştığına yönelik iddiaların ardından mevcut üretim kesintisinin 2023 sonuna kadar devam edeceğini, arz talep dinamikleri gerektirdiğinde daha fazla kesinti yapmaya hazır olduklarını yinelemişti. Selman ayrıca, OPEC+ grubunun 4 Aralık'taki toplantısında küresel ekonomiye ilişkin belirsizlik nedeniyle petrol üretimi konusunda temkinli davranılacağını ifade etmişti.

RUS PETROLÜNE TAVAN FİYAT UYGULAMASI DEVAM EDİYOR

G7 ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması için görüşmeleri de devam ediyor. Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrolün varil başına tavan fiyatının 65 ila 70 dolar olarak belirlenmesi konusunu tartışan Avrupa Birliği ülkeleri henüz resmi bir karar alamadı.

Tavan fiyat uygulaması, AB'nin Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol tedarikinin kesilmesine yönelik kararının başlayacağı 5 Aralık'ta yürürlüğe girecek. Brent petrolde teknik olarak 82,69 ile 84,71 dolar aralığının direnç, 80,67 ile 78,65 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

YORUM EKLE
banner50
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1