banner2

Çin ve Türkiye'den sonra Rusya'da duyurdu

banner35

Çin ve Türkiye'den sonra Rusya'da duyurdu
banner45

Bir yandan dijital paralarla ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da ülkeler bu konudaki adımlarını hızlandırdı.

Geçtiğimiz günlerde Çin, resmi para birimi yuanı dijital ortama aktararak alışveriş yapılmasına imkan vererek ilerleyen yıllarda kağıt paranın kullanımını azaltması alması öngörülen yeni teknolojisini açıkladı.

Türkiye'de Dijital paralarla ilgili çalışmalara hızla başlayan ülkeler arasında. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını yıl sonuna kadar hayata geçirecek.

Çin'in ve Türkiye'nin attığı adımlar sonrası bir dijital para açıklaması da Rusya'dan geldi.

2022'de testlere başlayacağını söyleyen Rusya, dijital rublenin vergi ödemelerinde kullanabileceğini kaydetti.

banner37
ABD ise doların gücünü zayıflatacağı korkusuyla dijital paralara sıcak bakmıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın dijital ruble planlarına dair açıklamalarda bulundu.

Dijital rublenin vergi ödemelerinde kullanabileceğini anlatan Skorobogatova, “Dijital rubleler tümüyle dijital cüzdanlarda saklanacak. Şahısların ve şirketlerin dijital cüzdanlarında bulundurabilecekleri dijital rublelerin hacmine yönelik herhangi bir sınırlama ise olmayacak.” diye konuştu.

Rusya’nın dijital ruble testlerine 2022’de başlayacaklarına işaret eden Skorobogatova, “2022 boyunca testleri gerçekleştireceğiz. Sonrasında dijital rublenin izleyeceği yol haritasını belirleyeceğiz.” dedi.

Olga Skorobogatova, şahıstan şahısa dijital ruble transferinin ise ücretsiz olmasının planlandığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, 5 Nisan’da yaptığı açıklamada, dijital para birimleri ve blokzincirdeki gelişmeler sayesinde, SWIFT ödeme sistemine alternatif uluslararası bir sistem geliştirilebileceğini söylemişti.

Rusya Merkez Bankası tarafından Ekim 2020’de yapılan açıklamada, dijital rublenin tedavüle sokulma sürecinin değerlendirildiği kaydedilerek, “Dijital ruble, nakit ve nakit dışı ödemelerle birlikte yeni, ek bir ödeme biçimi haline gelebilir.” denilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner1