banner2

Evinizde kedi beslemenin avantajları


Evinizde evcil hayvan besleme fikri, pek çok insan için eğlenceli ama bir o kadar da yorucu olsa bile “yinede buna değer dediğinizi” duyuyor gibiyim. Bu konuda pek çok araştırmalar yapan uzmanlar, evcil hayvan beslemenin duygusal olarak kişilere iyi geldiği, enerji kattığı ve stresi uzaklaştırdığı konusunda hemfikirler.
Evcil hayvanınız ne tür olursa olsun, işten eve geldiğiniz zaman sizi bekleyen masum, heyecanlı, oyun isteyen, yemek veya gezdirme isteyen gözlerle sizi beklerler. Kimi zaman yalnızlığınızı gideren kimi zaman tek bir dokunuşta bile pozitif enerji aldığımız canlı türüdürler. 
Kedi ile köpek beslemek arasında farklar elbette vardır. Bir kere kedi oyunu çok seven hayvan olduğu için sizinle bıkmadan usanmadan oyun oynamak isteyecektir. Sahibine aşırı derecede bağımlı olan kediler, ayrıca kişisel temizliği de çok severler. Sürekli kendilerini temiz tutmak için ellerinden geleni yaparlar. Evdeki negatif havayı hissederek onu pozitife dönüştürmeyi iyi bilirler.
Kedi sahibi olmanız için gerekli 10 neden;


Hayatınıza neşe kaynağı olurlar. Sevdiğiniz zaman mırıldanması, onun için dünyalara bedeldir.
Yalnızlığınızı gidererek, iyi bir arkadaş olurlar. Size koşulsuz ve sonsuza kadar sürecek sadakatle bağlıdırlar.
Ev içinde stresi azaltmada birebirdirler ve aile içi ilişkilerde gergin ortamı yatıştırırlar.
Evcil hayvan beslemenin, beslemeyenlere göre daha az küçük hastalıklara yakalandığı tespit edilmiştir. Evcil hayvan sağlık problemlerinizi aza indiriliyor.
Evde kedi besleyen çocuklar daha sosyal, dışa dönük, spor faaliyetlerine yatkın ve kavrama yeteneği güçlü olarak yetişirler.
Kedi beslemek, kişiyi sürekli egzersize teşvik eder. Oyun istediği için yerinizde oturmanızı engelleyerek vücudunuza serotonin ve dopamin salgılatarak rahatlamanızı ve sakinleşmenizi sağlar.
Kedi, köpek beslemeyenlerin zararlı kolesterol seviyeleri daha düşük olduğundan, kalp krizi veya kalp hastalıkları riskini azaltır.
Kedi besleyen çocuklarda karşılıksız sevme duygusunu, düzeni ve sorumluluk bilincini geliştirir. 
Yapılan araştırmalar sonucu, kediler evdeki herhangi bir can kayıbının ardından yas tutma sürecini kısalttığı ve ağlama krizlerini büyük ölçüde önlediği yönünde. 
Yaşlıların en yaygın hastalığı olan Alzheimer’a iyi geldiği kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda Alzheimer hastası olan kişilerin evlerinde kedi besledikleri zaman daha az kaygıda bulunduğu gözlemlenmiştir.

 

YORUM EKLE

banner12

banner1